Nevjerovatno: Isusov grob otvoren prvi put poslije 500 godina
Naučnici su prvi put u posljednjih nekoliko vijekova otvorili ploču za koju mnogi vjeruju da je na njoj tri dana ležalo tijelo Isusa Krista.
Originalna površina je otvorena tokom radova na restauraciji u Crkvi svetog groba u Starom Jerusalemu, piše National Geographic. Ploča nije otkrivana najmanje od 1555.
"Mermerna ploča koja je porkivala grob je otkrivena i bili smo iznenađeni količinom materijala koju smo pronašli ispod nje. Naučna naliza će trajati dugo, ali ćemo konačno moći da vidimo originalnu kamenu površinu na koju je, prema tradiciji, položeno Kristovo tijelo", rekao je arheolog Fredrik Hiebert.
Radovima rukovodi Antonia Moropoulou iz Nacionalnog tehničkog univerziteta Atine.
Prema predanju, Kristovo tijelo je bilo položeno na ploču isječenu iz krečnjačke pećine nakon što su ga Rimljani razapeli prije više od 2.000 godina.
On je, prema zapisima, uskrsnuo tri dana nakon smrti i žene koje su došle da pomažu njegovo tijelo su rekle da ostaci nisu nađeni.
Ploča na koju je bio položen je dio građevine koja se zove edikula (kuvuklija), to je kapela od ostatka pećine u kojoj je bilo položeno tijelo Isusa Krista nakon raspeća, nekoliko stotina metara od navodnog mjesta raspeća. To je najsvetije mjesto kršćana.
Ipak, ni ta svetost nije spriječila sukobe svećenstva.
Za održavanje različitih dijelova zadužene su Rimokatolička, Grčka pravoslavna i Jermenska crkva i svaka od njih ljubomorno čuva svoje dijelove. Ovog puta su se usaglasili, ostavili razlike po strani shvativši neophodnost popravki na građevini koja je posljednji put rekonstruisana početkom 19. vijeka, nakon požara koji ju je uništio.
Građevina je potom oštećena i u zemljotresu 1927.
Rekonstrukcija je odlagana i zbog nedostatka novca, a među donatorima neophodnih četiri miliona eura je i jordanski kralj Abdullah II.
Očekuje se da će radovi biti završeni u proljeće 2017.
Jednu od najstarijih crkvi izgradio je 325. rimski car Konstantin. Uništio ju je 1009. muslimanski kalif al Hakim, a krstaši su joj u 12. vijeku dali sadašnji izgled, piše Blic.