Banjalučki profesor upozorava na opasnost "tihog ubice": Gušenje nastupa naglo

Porodica i zdravlje
Banjalučki profesor upozorava na opasnost "tihog ubice": Gušenje nastupa naglo

Ugljen-monoksid je "tihi ubica", otrovan gas bez boje, ukusa i mirisa. Gušenje nastupa naglo, nenadano i bez ikakvog upozorenja.

Ljudi od njega često stradaju u snu. Naročit oprez je potreban pri upotrebi agreagata, plinskih bojlera u kupatilu.

Koje su mjere prevencije, da li je u domu važno imati detektor ugljen-monoksida? 

O tome kako se zaštititi i izbjeći tragediju, za "N1" je govorio Petar Gvero, doktor tehničkih nauka, inženjer mašinstva i profesor na Mašinskom fakultetu u Banjaluci.

Objasnio je Gvero šta se zapravo dešava odnosno kako dolazi do ugljen-monoksida.

"Kada je u pitanju korištenje bilo kakvog uređaja koji podrazumijeva saogrijevanje dešava se u nekakvom zatovrenom prostoru, pričamo o pećima na drvo, ugalj, plinskim agregatima, automobilima koji rade u zatvorenim garažama i trebate da imate u vidu da su sve to potencijalni izbori ugljen-monoksida koji je gas koji nastaje usljed nedostatka kiseonika", naveo je on.

Ključno je, ističe, provjetravati prostorije
"Ako je u pitanju plinski bojler, ili nešto tako, prostorija mora biti kontinuirano provjetravana. Ako se koriste nape u prostorijama u kojima imate takve izvore sagorijevanja morate da jako pazite jer napa stvara silu uzgona koja može da vam dovede ugljen-dioksid u prostoriju u kojima niste ni očekivali da će se pojaviti", pojasnio je Gvero.

Prevencija je, ističe, imati i senzor koji će ustanoviti prisustvo ugljen-monoksida.

"Jedna od najjeftinijih i efikasnijih stvari je imati u svojoj kući ili prostoriji neki senzor koji bi vrlo lako mogao da detektuje priststvo tog gasa. To su danas jako jeftini uređaji i koji pomažu u prevenciji", kazao je Gvero.

Mnogi se, kaže Gvero, otruju ugljenmonoksidom, a da toga nisu svjesni.

"Koncentracija od jedan procenat ugljen-monoksida čovjeka ubija za 3-4 minute i to neće ni osjetiti. Međutim, koncentracija koja je u jako malim procentima u principu čovjeka obuzima čovjeka duži vremenski period pa nije svjestan. Dobija simptome koji su slični gripi, tipa gušenje, kašljanje, glavobolja. Kada shvati da je to trovanje ugljenmonoksidom zna da bude jako kasno i problematično", ispričao je Gvero, prenosi N1.

Ne propustite