OVA 2 LIJEKA STVARNO POMAŽU U LIJEČENJU TEŠKIH OBLIKA COVIDA-19: Stigle dobre vijesti

Porodica i zdravlje
OVA 2 LIJEKA STVARNO POMAŽU U LIJEČENJU TEŠKIH OBLIKA COVIDA-19: Stigle dobre vijesti
.

Istraživanja na svjetskom nivou pokazala su da se šansa da se preživi značajno povećala od početka pandemije. Analiza sa Univerziteta u Bristolu sugeriše da je procenat pacijenata koji umiru od posljedica korona virusa opao za trećinu od marta.

Smanjuje se procenat smrtnosti usljed korona virusa

Naučnici su analizirali preko 20 studija iz cijelog svijeta u kome je učestvovalo više od 10.000 ispitanika. Oni vjeruju da ovakvi rezultati pokazuju da su ljekari sve bolji u liječenju ove bolesti, koja je i dalje slabo istražena nakon što je prošle godine prešla sa životinje na ljude, prenosi "Dejli Mejl".

Oni su izrazili nadu da će se stopa preživljavanja dodatno povećati sada kada je utvrđeno da je jeftin steroid deksametazon prvi lijek koji naučno dokazano pomaže u liječenju teškog oblika Kovida-19. Otkriveno je da ovaj lijek smanjuje rizik od smrti kod pacijenata na respiratoru za čak 35 odsto, a kod pacijenata koji uzimaju kiseonik za petinu.

Ljekari su sve bolji u liječenju korona virusa 

Mali broj naučnika vjeruje i da virus zapravo slabi i da pacijenti sada mogu da prežive infekcije koje bi ih ubile prije. Ipak, ovakav stav nije većinski stav stručne javnosti koja uglavnom akcentuje da nema dokaza da je virus oslabio.

S druge strane, poznato je da su virusi vremenom skloni promjeni, jer podlažu nasumičnim genetskim mutacijama, jer infekcija pokušava da dobije evolucijsku prednost. Ako virus postane manje opasan za svog domaćina - to znači da izaziva manje simptoma ili manje smrti, ali je također moguće otkriti da je u stanju da se reprodukuje više i živi duže.

8kwk9llahr0cdovl29jzg4uzxuvaw1hz2vzl3b1bhnjbxmvtvrrn01eqv8vyzllzwm1mde0nmm0mjnhytc2zmvknjningu4yjnioweuanbnkzmczqkeaieaaq

foto:Profimedia

Porodica virusa koja izazivaju prehladu jedan je primjer infekcija koje su oslabile tokom proteklih stotina godina. Ali još nema konkretnih dokaza da se to događa i sa Kovidom-19.

Nova studija objavljena u časopisu "Anaesthesia" ispitala je 24 istraživanja iz Evrope, Azije i Sjeverne Amerike u kojoj je učestvovalo 10.150 pacijenata sa intezivne nege. Analiza sugeriše da je stopa smrti opala sa 59, 5 odsto krajem marta na 42 procenta krajem maja.

Smrtnost pacijenata na intezivnoj njezi nije se značajno razlikovala od kontinenta do kontinenta uprkos nekim varijacijama kriterijuma za prijem i liječenje. Istraživači su dodali i da nije bilo lijekova koji dokazano pomažu u liječenju bolesti dok je studija bila u toku.

Dakle, nalazi su zapravo pokazali da su doktori postali bolji u određivanju trenutka kada pacijent treba da se stavi na respirator i kako da olakšaju njihove simptome različitim medikamentima.

Sada ljekari imaju dva lijeka u svom arsenalnu za liječenje kritično oboljelih pacijenata - protivupalni sterodi deksametazon i Ebola remdesivir.

Tim Kuk, profesor Univerziteta u Bristolu, koji je predvodio istraživanje rekao je da očekuje da će se stopa smrtnosti dodatno smanjiti zahvaljujući lijekovima.

"Smrtnost pacijenata na intezivnoj nezi vremenom opada. Optimistično, ali kako pandemija napreduje, čini se da se bolje nosimo sa korona virusom", rekao je on.

Analiza sa Univerziteta Oksford takođe je potvrdila da je stopa smrtnosti kod pacijenata sa najtežim oblikom virusa opala od vrhunca epidemije. Podaci iz Velike Britanije recimo pokazuju da je do 15. juna, od posljedica korona virusa preminula 1.5 odsto pacijenata, što je četvrtina u odnosu na broj na vrhuncu krize, piše "Dejli Mejl".

Izvor:zena.blic.rs

Ne propustite