Stručnjaci upozoravaju: ‘Ni slučajno nemojte jesti ovakav krompir’

Porodica i zdravlje
Stručnjaci upozoravaju: ‘Ni slučajno nemojte jesti ovakav krompir’

Krompir je jedna od namirnica koju često koristimo u kuhinji, a ekspertkinja je otkrila na šta moramo da pazimo kada ga konzumiramo.

„Ako krompir odstoji na sobnoj temperaturi, postaje tamniji, zelenkastoplave boje. Nemojte ga jesti ni slučajno, jer odstoji, mogućnost razvoja bakterije Clostridium botulinum. Jedini način da se čuva je da se stavi poklopac ili da ga stavite u frižider“, rekla je inženjer biotehnologije Marija Rakić Ljubomirović za Jutjub kanal ordinacije RTS-a.

S obzirom na ubrzani način života, većina ljudi odlučuje da podgrije krompir. Međutim, da li znate koji je najzdraviji način da to uradite? Evo nekoliko metoda:

Zagrijavanje u rerni
Zagrevanje kuhanog krompira u rerni pomaže da se spriječi da se isuši, piše Iahoo.

Zagrijte rernu na 175°C i izvadite krompir iz frižidera da se zagrije na sobnoj temperaturi. Zatim stavite krompir na pleh za pečenje ili direktno na rešetku za rernu. Pecite ga 15 do 20 minuta ili dok se krompir ne zagrije.

Podgrijavanje na indukcionoj ploči
Indukciona ploča za kuvanje je brza metoda za zagrevanje ostataka krompira za ranojutarnji obrok ili užinu za vikend. Dodajte malo maslinovog ulja u tiganj na srednje niskoj vatri. Prepolovite krompir i pokrijte ga poklopcem i kuvajte tri do četiri minuta.

Kada se zagreje, uklonite poklopac i okrenite krompir, zagrijavajući krompir sa svih strana, dok ljuska krompira ne postane hrskava.

Zagrijavanje krompira na roštilju
Da li ste odlučili da bacite hamburger na roštilj? Slobodno dodajte i ostatke krompira. Umotajte ih u foliju i stavite na roštilj. Zagrijavajte oko deset do petnaest minuta.

Zagrijavanje u fritezi na vrući vazduh
Dodajte krompir u fritezu za savršeno hrskav obrok za samo tri ili četiri minuta. U zavisnosti od veličine vaše friteze. Možda ćete morati da isječete krompir na manje komade da biste postigli željeni nivo hrskavosti.

Nepravilno zagrijavanje dovodi vas u opasnost od bolesti koje se prenose hranom.

Takođe, dijabetičarima se preporučuje da se okrenu slatkom krompiru, koji se smatra zdravim povrćem i ima niži glikemijski indeks od običnog krompira.

Oni su dobar izvor vlakana i beta-karotena, pigmenta koji se nalazi u narandžastom i žutom voću i povrću koji se pretvara u vitamin A u tijelu. Vitamin A je važan za zdravlje očiju i kože i podršku imunološkom sistemu.

Ne propustite