Engleski Premiership ga pamti kao najgoreg napadača ikad

Vremeplov
Engleski Premiership ga pamti kao najgoreg napadača ikad
Počeo je u Rijeci davne 1995. godine, a završio je u Singapuru 2012. godine. U međuvremenu imao je jako živopisnu karijeru punu uspona i padova.

Počeo je u Rijeci davne 1995. godine, a završio je u Singapuru 2012. godine. U međuvremenu imao je jako živopisnu karijeru punu uspona i padova.

Ipak, u kolijevci fudbala - Engleskoj, pamtit će ga kao najgoreg napadača svih vremena. Njegovo ime je Boško Balaban, i bivši je reprezentativac Hrvatske.

U karijeri je promijenio tek šest timova, a čak u tri navrata je nosio dres najvećeg kluba u Hrvatskoj Dinama. Iz dresa Modrih otišao je na Otok, a tamo je najavljivan kao revolucionarno rješenje Aston Ville koja je imala napadačkih problema.

Desilo se to sada već davne 2001. godine. Nakon samo jedne sezone u Dinamu, gdje je u 27 nastupa dao 14 golova, trasirao je put brojnim fudbalerima sa ovog podneblja za tada najjaču ligu svijeta.

Ipak, za talentovanog fudbalera i rasnog golgetera sa Balkana odiseja Engleskom bila je sve samo ne med i mlijeko. Više trnje, drvlje i kamenje.

Impresivna pomenuta sezona u Dinamu privukla je dosta interesanata koji su Balabanu nudili nastavak karijere. Doug Ellis, menadžer Aston Ville 2001. godine je ipak bio najuporniji.

Šest miliona tadašnjih funti, ili 7,1 miliona sadašnjih eura bila je cijena koju je Villa platila za hrvatskog reprezentativca. Balaban je doveden kao rješenje u napadu koje neće biti pretjerano skupo, ali će služiti svrsi. Respektabilna cijena za to doba, i plaća od 23.000 eura sedmično trebali su Balabana motivisati da rješi sve probleme koje je Villa imala pri realizaciji.

Nažalost, Balaban je bio sve osim čovjeka koji je doveden da postiže golove. Nije imao snage, falilo mu je kondicije, a sa defanzivcima u Engleskoj se prosto nije mogao nositi. U pojedinima navratima je izgledao kao list na pojvetarcu, a od početnih 11 u samo nekoliko mečeva je prebačen na klupu, koju je grijao jer se na tamošnji stil igre nije mogao navići.

Odigrao je samo osam mečeva, bez postignutog gola ili izgledne prilike, pa je Villa odlučila da ga pošalje u Hrvatsku, Dinamo, odakle je i došao na posudbu. U Zagrebu je po dolasku dao 15 golova, a Englezi su nakon te sezone odlučili da ga prodaju.

Njegov naredni poslodavac bio je tim Clube Brugge K.V iz Belgije, u kojem je Boško Balaban postao simbol jedne generacije koja je branila boje tog tima.

U Belgiji je proveo četiri sezone. U prvoj je dao 24 gola, u drugoj 27... navijači su ga počeli zvati Super Boško. 2007. godine se vraća u Dinamo, gdje ostaje dvije sezone, a nažalost - tada je ostao upamćen po kontroverznom fašističkom pozdravu nakon pto je dao gol Interu iz Zapreščića, zbog čega je i platio kaznu od 100 kuna.

U junu 2009. godine odlazi u Grčku i tim Panionisa gdje je dobio trogodišnji ugovor. U 50 nastupa dao je 12 golova, a posljednja stanica u karijeri mu je bila Malezija. Tamo je sa Selagnor FA bio najbolji srijelac prvenstva i ime koje su slavili svi simpatizeri tog tima.

Ekipi je pomogao da se kvalifikuje u azijsku Ligu prvaka za narednu sezonu, ali mu ugovor nije produžen. Tada je i objavio kraj profesionalne karijere.

Za selekciju Hrvatske nastupao je od 2000. do 2007. godine, ubilježio je 35 nastupa, dao je 10 golova i po svemu sudeći imao jednu jako respektabilnu karijeru, izuzev mrlje koja se zove Otok i Aston Villa gdje se nije snašao.

To je pak bilo dovoljno SportsMailu, odnosno Daily Mailu da ga proglasi najgorim napadačem i najvećim transfer promašajem engleske Premier lige svih vremena.

Ne propustite