Da li počinje masovni egzodus boraca IS-a u Europu?

Svijet
Da li počinje masovni egzodus boraca IS-a u Europu?
Kako se steže obruč oko posljednjeg uporišta džihadista u Iraku, sirijska vojska optužila je koaliciju predvođenu SAD-om da planira borcima Islamske države omogućiti bijeg iz iračkog grada Mosula preko sirijske granice, poručujući da će se svim sredstvima suprotstaviti tom pokušaju, javljaju agencije.

Kako se steže obruč oko posljednjeg uporišta džihadista u Iraku, sirijska vojska optužila je koaliciju predvođenu SAD-om da planira borcima Islamske države omogućiti bijeg iz iračkog grada Mosula preko sirijske granice, poručujući da će se svim sredstvima suprotstaviti tom pokušaju, javljaju agencije.

"Svaki pokušaj prelaska granice predstavlja napad na suverenost Sirije (...) i bit će spriječen svim raspoloživim snagama", saopćila je sirijska vojska.

S tim u svezi oglasio se i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov koji je kazao da će Moskva poduzeti vojne mjere ako borci IS-a prijeđu iz Mosula u Siriju.  Rekao je da Rusija prati ofenzivu iračkih snaga uz zračnu potporu SAD-a, dodajući da je grad opkoljen, ali ne u potpunosti i da ne zna zašto.

"Pratit ćemo i dalje situaciju i donijeti i političke i vojne odluke ako se u Siriji, gdje su prisutne i naše vojne jedinice na zahtjev legitimne vlade, pojave dodatni kontigenti Islamske države", rekao je Lavrov.

On je ocijenio da operacija iračkih i kurdskih snaga uz potporu šijitskih i sunitskih oružanih grupa neća biti laka, dodajući da će za regiju biti važno čije će snage zauzeti Mosul. U Iraku je prisutno i oko 5000 američkih vojnih savjetnika za koje Lavrov tvrdi da su vojnici i da "u svakom slučaju, 5000 'savjetnika' predstavlja veliku snagu".

U Iraku su prisutne i turske snage, a premijer Binali Yildrim je potvrdio da su se turski ratni avioni pridružili operaciji zauzimanja Mosula, dajući zračnu potporu iračkim snagama i kurdskim 'pešmergama'. Turska inzistira na sudjelovanju u operaciji zauzimanja Mosula, iako je u verbalnom ratu s Bagdadom zbog turske nazočnosti na teritoriju sjevernog Iraka. Ankara pak izražava bojazan zbog angažmana šijitskih milicija ovoj ofenzivi i kurdskih militanata suprotstavljenih Ankari.

Šta čeka Europu?

Iščekujući rasplet događaja, Europa se pribojava povratka dodatno radikaliziranih islamističkih boraca nakon pada Mosula. I dok se steže obruč oko tog grada na sjeveru Iraku, prijestolnice "kalifata" proglašenog prije dvije godine, stručnjaci upozoravaju Europu da se pripremi na povratak okorjelih, tvrdokornih i prekaljenih džihadističkih ratnika spremnih na nove napade.

"Zauzimanje Mosula, uporišta IS-a, moglo bi uroditi povratkom još nasilinijih islamističkih boraca", procjenjuje europski povjerenik za sigurnost Julian King, podsjećajući da se u zonama sukoba nalazi oko 2500 džihadista koji su državljani zapadnoeuropskih zemalja. Ne očekuje, međutim, masovni priljev boraca IS-a u Europu.

Raffaelo Pantucci, direktor Međunarodnih studija o sigurnosti, smatra da su borci koji su ostali bez "domovine" izuzetno opasni po Zapad.

"Obezglavljeni i bez ikakvog osjećaja revolucionarnog cilja, predstavljat će prijetnju i izazov za sigurnosne agencije širom svijeta i dugi niz godina", napisao je Pantucci za Daily Telegraph.

Chriss Philips, stručnjak za protuterorizam u Ippsou vjeruje da IS, nakon gubitka kalifata, ulazi u novu fazu u kojoj će se okrenuti "gerilskom ratovanju i terorističkim akcijama". Smatra da osim Zapada, terorističkih napada neće biti pošteđena niti sjeverna Afrika i jugoistočna Azija, a prijetnja bi se mogla proširiti i na Rusiju.

Ne propustite