Gojite se, a ne jedete mnogo? Provjerite ovaj organ!
Ponuda
Vrtoglavi popust! Pripremite se za ispite TOEFL, IELTS, KET, PET, FCE za samo 19 KM!
Online kurs računovodstva i knjigovodstva u organizaciji International Open Academy!
Online kurs "Psihologija uspjeha" uz NLP tehnike!
Riješite se bolova u mišićima i leđima, zaboravite na umor, glavobolje i nesanicu uz masažu!
Akreditirani početni i napredni kurs Microsoft Excel i međunarodni priznati certifikat!
Hipotireoza, odnosno usporena aktivnost štitaste žlijezde često dovodi do gojenja, odnosno remeti regulaciju tjelesne težine. Jedan od razloga može da bude opstipacija (zatvor), ali uzrok su često i napadi prejedanja, povezani s osjećajem umora i klonulosti i nedostatkom energije.
Kod hipotireoze često posežemo za hranom koja je bogata jednostavnim ugljenim hidratima, koja je brzi i visokokalorični izvor energije, pa nakon takvog obroka brzo dolazi i do pada energije i umora. Zato je važno prilagoditi ishranu.
"Preporučuju se namirnice s niskim do srednjim glikemijskim indeksom. Treba krenuti sa smanjivanjem ugljenih hidrata koji dolaze iz hljeba, tjestenine, pirinča, keksa i zaslađenih sokova jer preveliki unos ugljenih hidrata znatno opterećuje insulinsku aktivnost koja je u hipotireozi smanjena", savjetuje nutricionista Nenad Bratković.
Smijemo da jedemo ugljene hidrate iz neskrobastog povrća, voća, mahunarki i žitarica kao što su zob, heljda, kvinoja, a eventualno ječam i raž. Treba smanjiti upotrebu suncokretovog i sojinog ulja, a povećati unos maslinovog i uključiti u ishranu plavu ribu. Dobar su izbor i laneno ulje, lanene sjemenke i omega-3 iz badema i oraha.
Vrlo je važno redovno doručkovati, i to namirnice s niskim do srednjim glikemijskim indeksom - zobene pahuljice s niskomasnim probiotičkim jogurtom i cimetom. Ishranu treba organizovati u pet do šest obroka tokom dana. Između obroka dopuštena je užina: 3 kockice tamne čokolade prije podne i pola šake badema poslije podne.
Uz svaki obrok preporučuje se unos malo proteina, da se zavara glad, a najbolji izvor su ribe, mahunarke, žitarice, orašasti plodovi i bjelance. Povećajte unos namirnica bogatih antioksidantima, kao što su borovnice, trešnje, cvekla i paradajz. Izbjegavajte one koje ometaju rad štitaste žlijezde, kao što su brokoli, kupus, prokelj, karfiol, kelj, spanać, soja i kikiriki.
Preporučuje se i redovna fizička aktivnost kako biste podigli nivo hormona sreće serotonina i endrofina, ali i podstakli procese mršavljenja i sagorijevanja masnog tkiva.