Zašto je rat u Siriji sve gori, i zašto ne može doći do primirja?

Svijet
Zašto je rat u Siriji sve gori, i zašto ne može doći do primirja?
U Siriji nikako da dođe do primirja, piše New York Times u gigantskoj analizi, a niz je razloga zbog kojih možemo vjeorovati da će taj građanski rat potrajati još jako dugo i biti sve gori. “Unatoč vojnim akcijama na području Sirije, mirovnim konferencijama i nedavnoj turskoj ofenzivi na granici, čini se kako samo jedna stvar razvija – patnja Sirijaca”.

2. Niko ne može izgubiti i nitko ne može pobijediti

Intervencije stranih država koje daju podršku jednoj od dvije sukobljene strane brišu svaku mogućnost za stvaranje mira i uspostavljaju mehanizam opskrbe zbog čega dolazi do intenzivnih zastoja u ratu. Kada jedna strana počne gubiti, strana država koja ih podupire počne ih opskrbljivati i na taj način sprječava da njihov favorit izgubi.

Kada druga strana počne pobjeđivati, događa se ista stvar – strana država koja podupire tu stranu počne ih opskrbljivati kako njihov favorit ne bi izgubio, a glavni rezultat svega je da je svaka eskalacija sve snažnija nego prije. “Fundamentalni balans rata ostaje nepromijenjen”, piše NYT.

Kasne 2012. godine sirijska vojska doživjela je znatne gubitke, a Iran je odlučio intervenirati. U ranom periodu 2013. godine vladine snage su ojačale, stoga su bogate snage perzijskog zaljeva počele davati podršku pobunjenicima. Nekoliko rundi kasnije u rat su se uključile Rusija i SAD.

Ove strane sile dovoljno su jake da se nose s bilo kakvim sukobom. Niko ne može pobijediti jer obje strane krenu u protunapad. Svaka fluktuacija u bici može pokrenuti njenu novu rundu. Tokom posljednjih godina SAD je davao podršku sirijskim Kurdima protiv Islamske države, a kako su Kurdi jačali, upalio se alarm u Turskoj koja se bori s vlastitim kurdskim pobunjenicima. Tako je Turska ove sedmice intervenirala na granici sa Sirijom potpomognuta SAD-om kako bi osvojila grad Jarabulus prije Kurda.

 

Ne propustite