Zbog ovoga gubite kosu, a da niste ni svjesni
Muškarci više gube kosu od žena, ali prorjeđivanje kose nije rijetkost ni kod jednog ni kod drugog pola. Uzroci mogu biti svakojaki – od viška do nedostatka vitamina, stresa, trudnoće, hormona, ili iz niza drugih razloga...
Iako je gubitak kose vrlo neprijatna pojava, postoje razni načini kako ga smanjiti.
Fizički i emocionalni stres
Bilo kakva fizička povreda, nezgoda, hirurški zahvat ili bolest mogu da izazovu privremeni gubitak kose. Kosa ima životni ciklus – fazu rasta, fazu mirovanja i fazu opadanja. Stres može da poremeti taj ciklus, a gubitak kose često je vidljiv tek nekoliko mjeseci nakon događaja.
Emocionalni stres ne uzrokuje gubitak kose tako često kao fizički, ali razvod ili gubitak voljene osobe, na primjer, pojačaće opadanje kose ako se već događa. U oba slučaja, kosa će početi ponovo da raste jednom kad vam se život ponovo vrati u normalno stanje.
Trudnoća i hormoni
Gubitak kose zapravo najčešće nastupa nakon trudnoće ili nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula. Opadanje kose dešava se zbog hormonalne neravnoteže. Kosa će sama ponovo izrasti.
Previše vitamina A
Pretjerivanje s vitaminom A može da izazove gubitak kose. Dovoljno je normalizovati unos vitamina i kosa će ponovo normalno rasti.
Premalo vitamina B
Osim pretjerivanja s vitaminima, moguće je imati i nedostatak vitamina. Riba, meso, sve voće koje nije limunasto, kao i povrće koje sadrži skrob je izvor vitamina B. Uvijek je najpametnije imati uravnoteženu ishranu.
Premalo proteina
Ako ne unosite u tijelo dovoljno proteina, može se dogoditi da ga organizam počne da ih štedi tako da zaustavi rast kose. To se uglavnom događa oko dva do tri mjeseca nakon što ste pretjerano smanjili unos proteina. Odlični izvori proteina su riba, meso i jaja.
Anemija
Svaka deseta žena starosti između 20 i 49 godina pati od malokrvnosti zbog manjka gvožđa u krvi. Ovaj uzrok gubitka kose vrlo je lako spriječiti – dovoljno je da pojačate unos govedine, pileće džigerice, sardina i brokolija.
Hipotireoza
Gubitak kose može da znači da vam štitna žljezda ne radi kako treba. Kosa će vam se oporaviti onda kada budete počeli sa terapijom.
Autoimune bolesti i lupus
Mogući uzrok gubitka kose su i autoimune bolesti. Može se desiti da tijelo počne da doživljava kosu kao strano tijelo i greškom je napadne. Liječenjem bolesti zaustavićete i gubitak kose. U slučaju lupusa, kosa neće moći ponovo da naraste.
Hemoterapija
Određeni lijekovi u hemoterapiji napadaju ćelije koje se prebrzo dijele. Kako u tu grupu spada i kosa, dolazi do privremenog gubitka kose. Jednom kad je terapija gotova, kosa će ponovo narasti, ali moguće je da će biti drugačeg kvaliteta.
Iznenadan gubitak težine
Bez obzira da li se radi o dijeti ili nekom drugom razlogu, iznenadan gubitak težine može dovesti do prorjeđivanja kose i njenog opadanja. Razlog je nedostatak minerala, vitamina i ostalih hranljivih materija koje su tijelu potrebne za svakodnevni normalni rad. Kosa bi trebalo da se sama oporavi oko šest mjeseci nakon normalizovanja ishrane.
Sindrom policističnih jajnika
Sindrom policističnih jajnika predstavlja neravnotežu muških i ženskih hormona. Prevelika količina muških hormona može dovesti do cista na jajnicima, povećanja težine, povećanog rizika od dijabetesa, promena u menstrualnom ciklusu, neplodnosti, i prorjeđivanja kose. Moguća je i povećana dlakavost lica i tijela. Najbolje je potražiti pomoć ljekara.
Razni lijekovi
Lijekovi protiv depresije i sredstva protiv zgrušavanja krvi mogu dovesti do gubitka kose. Bez obzira na to o kojim se lijekovima radi, najbolje je pročitati nuspojave na kutiji i posavjetovati se s ljekarom. Možda je moguće promijeniti lijek ili smanjiti dnevnu dozu, i na taj način pomoći kosi.