Identitet Zvijeri: '666 nije broj đavola, odnosi se na čovjeka i zna se ko je'
Po svemu sudeći, broj 666 koji se spominje u knjizi Otkrivenja, ipak nije posvećen samom đavolu, već čovjeku od krvi i mesa. Glavom i bradom Neronu, petome rimskome caru, svirepom muškarcu kojega istorija pamti kao bolesno ambicioznu osobu vrlo angažovanu u progonu hrišćana.
Tako barem vjeruje Kim Haines-Eitzen, profesorica na univerzitetu Cornell i jedan od vodećih stručnjaka na području ranog hrišćanstva.
Naime, objašnjava Haines-Eitzen, na starogrčkom jeziku svako je slovo imalo numeričku vrijednost, a kada u cara Neronovom slučaju svako slovo zbrojite, dobivate upravo 666, takozvani znamen Zvijeri.
Naravno, mnoga imena mogu odgovarati identičnome zbroju, međutim da je ipak riječ o Neronu, potvrđuje i jedna kasnije verzija knjiga Otkrivenja pronađena u Egiptu, misli ugledna profesorica.
I zaista, s obzirom na sva zlodjela koja je Neron počinio, ali i na to kada je knjiga nastala, sasvim je moguće i logično da je autor, Ivan Evanđelist (rođen oko 15. godine), o Neronu pisao pod šifrom - 666.
Uostalom, stručnjaci vjeruju da je Otkrivenje najvjerovatnije nastalo u doba vladanja cara Domicijana, oko 95. godine, ali kao mogućnost dopuštaju i da je knjiga napisana upravo za Neronova progona hrišćana, malo prije 70. godine (vladao je od 54. do 68. godine).
"U ovome je mudrost: u koga je uma, nek odgoneta broj Zvijeri. Broj je to jednog čovjeka, a broj mu je šest stotina šezdeset i šest", piše u Otkrivenju Ivan Evanđelist, možda upravo o Neronu, tokom čije vladavine su stradali apostoli Petar i Pavao.
Istina, za broj 6 će tumači svetopisamskih tekstova reći i da je nesavršen broj te da se možda govori o Zlu kao nečem impersonalnom i nastanjenom u Neronu, no budući da je i sam Ivan Evanđelist bio prognan na ostrvo Patmos, teorija Haines-Eitzen zaista ima vrlo čvrstu podlogu i moguće je da se autor ipak osvrće na onog od koga je morao bježati zbog vlastite vjere.
(Dnevnik.hr)