Tinejdžerski brakovi i roditeljstvo u Kini: Dječaci i djevojčice čak u četrnaestoj godini postaju roditelji

Čudne priče
Tinejdžerski brakovi i roditeljstvo u Kini: Dječaci i djevojčice čak u četrnaestoj godini postaju roditelji
Nakon desetljeća Kina je nedavno promijenila politiku jednog djeteta i time spriječila silne pobačaje, međutim, u samoj Kini postoji selo u kojem tinejdžeri sklapaju brakove i vrlo rano dobijaju dijete.

Ljubav i brak mogu biti vrlo komplicirani, naročito ako živite u urbanim dijelovima Kine.

Nakon desetljeća Kina je nedavno promijenila politiku jednog djeteta i time spriječila silne pobačaje, međutim, u urbanim dijelovima Kine  tinejdžeri sklapaju brakove i vrlo rano dobijaju dijete.

Umjetnica, fotograf i novinar Muyi Xiao je Kineskinja koja je odlučila pokazati svijetu kroz svoj objektiv kakvim životom  žive tinejdžeri koji se vrlo rano žene a djevojčice udaju i sa 14 godina.

tinejdzeri

 Obrazovane žene, inače u Kini često imaju poteškoća u pronalaženju prikladnih muževa i stigmatizirana su kao "zaostale žene" ako se ne udaju do dobi od 27 godina i zbog takvog socijalnog pritisaka one ulaze vrlo rano u brakove.

Kada se pročula priča o 14-godišnjem paru iz malog seluau jugoistočnoj Kini, svi su htjeli detalje te priče jer je djevojčica bila u drugom stanju. 

tinejdreri

Ali ovo nisu  priče o uređenim brakovima  niti su tinejdžeri prisiljeni da sklope brak.

Poznata novinarka Muyi  koja je istraživala priču za "Lens" iznenadila se jer kako kaže "nitko od djevojaka/djevojčica koje sam upoznala  nisu bile prisiljene na vjenčanje. Obično su se vjenčavali iz ljubavi, ili u nekim slučajevima, djevojka zatrudnila prvo. "

tinejdzerica

Mnogi od roditelja tinejdžerskih parova su u potrazi za poslom otišli u obližnje gradove, a tinejdžere su odgajili djedovi i bake. Dok tinejdžerski brak i trudnoća su prihvatljivi u nekim mjestima u jugozapadnoj Kini, gđa Xiao kaže da može stvoriti ekonomske i obrazovne prepreke, osobito za djevojčice koje rano ostaju trudne. Većina dječaka i djevojčica ne završe ni srednju školu, a neki čak ni osnovnu.

Xiao iz  Magnum Fondacija za ljudska prava trenutno studira u New Media, na Međunarodnom centru za fotografiju u New Yorku. Nakon toga, ona planira da se vrati u Kinu raditi kao fotograf.

tinejdzerice

Ipak, njezini roditelji, koje opisuje kao "prilično moderne i razumne ", su zabrinuti zbog njezinog bračnog stanja.

"Oni govore o tome cijelo vrijeme", rekla je ona. "Oni su zabrinuti da život kao novinara i umjetnika kojeg vodim neće mi dopustiti da se ustabilim i da se neću vjenčati prije nego napunim 30."

Ipak, za  Xiao, brak će morati pričekati dok ne nađe  pravu osobu, kazala je "Ne postoji rok"

Njene fotografije možete pogledati ovdje.

 

Ne propustite