Pred sam raspad zemlje: Prva i jedina pobjeda Jugoslavije na Evroviziji

Sjećate li se
Pred sam raspad zemlje: Prva i jedina pobjeda Jugoslavije na Evroviziji
Ove godine BiH se nakon kratke pauze ponovo vraća na pjesmu Evrovizije. I dok s nestrpljenjem čekamo 14. maj kada će, sigurni smo, u finalu izbora za pjesmu Evrovizije boje BiH braniti Dalal i Deen s pjesmom "Ljubav je", pravi je trenutak da se prisjetimo prve i jedine pobjede bivše Jugoslavije na ovom prestižnom takmičenju

Ove godine BiH se nakon kratke pauze ponovo vraća na pjesmu Evrovizije. I dok s nestrpljenjem čekamo 14. maj kada će, sigurni smo, u finalu izbora za pjesmu Evrovizije boje BiH braniti Dalal i Deen s pjesmom "Ljubav je", pravi je trenutak da se prisjetimo prve i jedine pobjede bivše Jugoslavije na ovom prestižnom takmičenju.

 Svega dvije godine prije nego će se zemlja „bratstva i jedinstva“ naći u fokusu svjetske javnosti zbog ratnih sukoba, Jugoslavija se u udarnim vijestima, te subote, 6. maja, našla zbog krajnje neočekivanog ishoda, još tada veoma uglednog Takmičenja za Pjesmu Evrovizije održanog u Lozani (Švicarska). 

Cijelu priču sa sretnim krajem, zakuhao je iskusni hrvatski kompozitor Rajko Dujmić, koji te večeri, na kraju, u Lozani nije ni bio. Mnogo toga zanimljivog odigralo se te 1989. godine, počev od samog, tada jugoslovenskog izbora u Novom Sadu. „Riva“ se na Jugoviziji te godine samo za jedan poen našla ispred tada uveliko poznatog pjevača Masima Savića. Svaki televizijski centar tadašnje Jugoslovenske radio-televizije birao je po dva-tri predstavnika i onda bi u jednom od centara bilo organizovano finale sa 18 do 20 kompozicija. Svaki centar je imao svoj stručni žiri. Ali da biste došli do finala, morali ste najprije proći svoj, republički žiri. 

Jugoslavija je bila prva komunistička zemlja u Evropi, koja se 1961. godine, priključila Takmičenju za Pjesmu Evrovizije. Dok je neprikosnoveni lider bio živ, pjevalo se uglavnom o brodovima i moru, a kombinovanja maternjeg sa engleskim jezikom, prije pjesama Rajka Dujmića, u jugoslovenskim pjesmama za Evroviziju, nije bilo. 

Poigravanje sa frazama na engleskom, bilo je, u ono vrijeme, potpuno netipično za jugoslovenske prostore. Ipak, Dujmić kao i prethodnim pjesamam koje su išle na Evroviziju 'Ja sam za ples' i 'Mangup', i u 'Rock me'  jenapravio kombinaciju domaćeg jezika fraza na engleskom, što je, nakon dobrih plasmana koje su ostvarile njegove prethodne dvije pjesme, Jugoslaviji donijelo prvu i jedinu pobjedu u historiji. 

Platinasti tiraži su za tada veoma traženog zagrebačkog autora Dujmića bili krajnje normalna pojava, ali je evrovizijsko takmičenje 20-godišnjoj Emiliji Kokić, promijenilo život i preko noći je pretvorilo u zvijezdu jugoslovenske muzičke scene.

Na takmičenju u Lausannei s ukupno 137 bodova, Riva osvojila prvo mjesto i donijela prvu i posljednju pobjedu Jugoslaviji. 

Iako je pjesma pobijedila predstavljajući Jugoslaviju, Pjesma Eurovizije 1990. održala se u Hrvatskoj zbog činjenice da je grupa Riva nastala u Hrvatskoj. Postojao je izvorni apel da se Eurosong održi u Zadru, mjestu gdje je Riva osnovana, no ipak je domaćinstvo dobio Zagreb i Koncertna dvorana "Vatroslav Lisinski". Pjesma je uvelike popularizirala jugoslavenski rock u svijetu i pokazala kako jugoslavenska rock scena nije patila od monopola velikih gradova (zbog činjenice da je Riva osnovana u Zadru).

Rivu je na mjestu jugoslavenskog predstavnika naslijedila Tajči s pjesmom "Hajde da ludujemo", a na pobjedničkom postolju naslijedio ju je Toto Cutugno s pjesmom "Insieme: 1992".

Ne propustite