Ako ubijete zmiju u dvorištu to znači samo jedno: Mnogi se i danas plaše ovog narodnog vjerovanja

Kiosk
Ako ubijete zmiju u dvorištu to znači samo jedno: Mnogi se i danas plaše ovog narodnog vjerovanja

Zmija čuvarkuća – vjerovanja i narodna predanja

Pojava zmije čuvarkuće u kući ili dvorištu, prema narodnim vjerovanjima, značila bi da će se dogoditi nešto nepovoljno za ukućane.

Srbi vjeruju da zmije izlaze iz svojih zimskih skrovišta na Todoricu, prvu subotu u Uskršnjem postu. Prema predanju, zmija koja nije grješna neće izaći iz zemlje, dok onu koja jeste grješna sam Gospod istjera iz njenog skrovišta.

Kada dođu dani u kojima zmije nestaju, ona koja je grješna navodno više ne može da se vrati u zemlju. Vjeruje se i da osoba koja zgazi zmiju bosom nogom stiče sposobnost narodnog liječenja. Takva osoba svojom nogom zavrti pupak onome koga boli „srce“ (želudac) i bol bi, prema vjerovanju, trebalo da prođe.

U Podrimi se vjeruje da, kada neko u proljeće prvi put ugleda zmiju, treba da sam sebe što jače pozove. To se čini kako mu se zmija drugi put ne bi približila na manju udaljenost od one do koje dopire njegov glas.

Ako neko u proljeće prvo ugleda mrtvu zmiju, vjeruje se da će tokom cijele godine patiti od groznice. Onaj ko vidi zmiju s rogom, prema predanju, treba da na nju baci maramicu kako bi zmija u njoj ostavila rog. Taj rog se smatrao vrijednim lijekom za mnoge bolesti.

Zmija čuvarkuća bila bi posebna vrsta zmije za koju se vjerovalo da živi ispod kuće, najčešće blizu ognjišta ili ispod praga. Ta dva mjesta smatrana su središnjim mjestima kulta predaka.

Postoje vjerovanja da su stari Slaveni sahranjivali svoje mrtve ispod praga, dok je vatra predstavljala vezu s onostranim svijetom, a samim tim i s precima. Smatralo se da svaka kuća ima svoju zmiju čuvarkuću, koja predstavlja utjelovljenje predaka ili nekog posebnog pretka.

Zmija čuvarkuća najčešće se zamišljala kao bijela zmija, iako se u pojedinim krajevima vjerovalo da može biti i crna. Obično se nije pojavljivala pred ljudima.

Prema narodnom vjerovanju, pojava zmije čuvarkuće u kući ili dvorištu bila je znak da će se dogoditi nešto nepovoljno. Njena uloga bila je da upozori ukućane na moguću nevolju. Dok bi pojavljivanje zmije čuvarkuće najavljivalo loše vijesti, u slučaju povoljnih događaja za porodicu ona se ne bi pojavljivala. Zbog toga se smatrala vjesnikom loših vijesti.

Narodna vjerovanja kažu:

– Ne valja ubiti zmiju koja dođe u kuću, jer bi mogao umrijeti neko od ukućana.

– Ubijenu zmiju u polju ne valja podizati iznad koljena, jer će te, prema vjerovanju, boljeti noge.

– Ako se zmije pojave rano u proljeće, to se smatra znakom lijepog vremena.

Ne propustite