Sve zbog fudbala: Na današnji dan Nijemci i Britanci zaustavili su rat zbog utakmice

Sve zbog fudbala: Na današnji dan Nijemci i Britanci zaustavili su rat zbog utakmice
Ovog Božića slavi se još jedna godišnjica navodne, nikad dokazane, ali prema zapisima nekih vojnika jedne od najneobičnijih fudbalskih utakmica svih vremena

Ovog Božića slavi se još jedna godišnjica navodne, nikad dokazane, ali prema zapisima nekih vojnika jedne od najneobičnijih fudbalskih utakmica svih vremena. Iako možda i prenapuhana, priča je kao takva izuzetno zanimljiva mnogim medijima širom svijeta, prigodna za praznično ozračje.

Prema napisima iz sačuvanih dnevnika vojnika toga vremena, ponajviše iz onog Roberta Hamiltona, kapetana Kraljevskog bataljona iz Warwickshirea, zaključuje se da je su na Božić 1914. utakmicu odigrali njemački i engleski vojnici. Mjesto radnje je, pretpostavlja se, Frelinghien, gradić na sjeveru Francuske, a u punom jeku je u to vrijeme Prvi svjetski rat, piše Index.hr.
 
Na Božić, međutim, rata nije bilo. Bilo je fudbala.

Sve je krenulo time što su Nijemci iz pošiljki od kuće složili improvizovali ukrase, okitili improvizovane jelke i krenuli s pjevanjem božićnih pjesama. Britancima nije dugo trebalo da se pridruže duhu primirja, a komunikacija pojedinaca ubrzo je dovela do nalaženja vojnika na tzv. ničijoj zemlji, u neutralnoj zoni.
 
Prekid vatre označio je početak druženja. "I tako smo svi bili izvan rovova u neutralnoj zoni, kad smo odjednom ugledali njemačkog vojnika kako nabija loptu. Nismo se zapravo ni snašli, a već smo igrali fudbal", priča je Johanessa Niemanna, svjedoka tadašnjih događaja, ujedno komandanta 133. britanske saksonske pukovnije. Inače, u to vrijeme obje su vojske u svojim redovima imali l osobe koje su se bavile ovom igrom, čiji je razvoj do današnje popularnosti tada bio tek u povojima.

Ovom događaju knjigu je posvetio Pehr Thermaenius, zove se "The Christmas Match: Football in No Man's Land 1914 ", a u njoj opisuje kako je polje nedaleko od Frelinghiena bilo gotovo idealno za fudbal, bilo je pošteđeno granatiranja i ostalih oštećenja.
 
"Nije bilo baš idealno za igru jer je tlo bilo smrznuto, ali dobili smo ih 3:2", tvrdnje su jednog od njemačkih vojnika, a do danas traju prijepori koji je rezultat zapravo bio, kao i koliko je susreta ukupno odigrano.
 
Na 100. obljetnicu "Božićne utakmice" britanski trgovački lanac Sainsbury's objavio je prigodnu reklamu, a jubilej je posebnim videom obilježila i UEFA.

"Bio je ovo sretan i neobičan Božić. Ali sam nakon ponoći udvostručio broj stražara", piše u svom dnevniku Hamilton. Kapetan Stockwell iz velške regimente otkrio je da je nakon ponoći ispalio tri hica u zrak, što je bio znak da je primirje završeno. Samo nekoliko trenutaka kasnije, čulo se kako i njemački general ispaljuje dva hica u zrak.
 
Dvojica vojnika bavili su se fudbalom
 
Obje strane imale su po jednog vojnika koji se bavio fudbalom. Kod Britanaca to je bio narednik Jammes Coyle, koji je igrao za škotski Albion, a Nijemci su imali Alberta Schmidta, fudballera trećeligaškog kluba Fussballclub 02 Schedewitz. 
 
Fudbal je, eto, nakratko prekinuo rat i povezao suprotstavljene strane, ali vrlo brzo je opet postao - sporedan, a mnogi sudionici ovog lijepog događaja na kraju su postali žrtve ovog velikog rata, poput Schmidta koji je poginuo 1916. godine...

Ne propustite