Kada sadite crni luk, obavezno pored njega posadite i jednu biljku: Prinos ima da bude nikad veći

Veoma korisni savjeti za baštovanstvo – kojih se vi pridržavate?
Bilje svojim mirisom odbija štetočine, pa ih je dobro posaditi uz ivicu gredice, a prostor možete bolje iskoristiti tako što ćete jedno do drugog saditi različite vrste povrća. U povrtnjaku je važno da se smjenjuju biljke koje imaju različite zahtjeve.
Tradicionalno, ovo se rješavalo plodoredom, ali danas mješovite kulture postaju sve popularnije. Sadnja više različitih biljaka na istoj gredici bolje iskorištava prostor, tako da su miješani usjevi posebno pogodni za manje bašte.
Dok se na poljima biljke sade u ravnim redovima s dosta razmaka između njih kako bi se olakšao pristup teškoj mehanizaciji, u bašti nam neće smetati nešto gušće zasađene biljke – naprotiv.
U mješovitoj kulturi, kao i u prirodi, biljne zajednice rastu neposredno jedna pored druge tokom vegetacije. Tako njihovo lišće zasjenjuje tlo i štiti njegovu vlagu od isparavanja. Smišljena miješana kultura na jednoj gredici mora da se dopunjuje – kako nadzemno, tako i podzemno. Biljke moraju biti odabrane tako da ne ugrožavaju jedna drugu svojim listovima i plodovima, i uvijek mora biti dovoljno prostora za svjetlost i zrak.
Harmonična suplementacija je posebno važna u predjelu korijena. Korjenasto povrće tako savršeno dopunjuje lisnato povrće, dok bi za podzemni prostor moglo da se takmiči s biljkama iz iste porodice. Važno je kombinovati biljke koje ne crpe iste materije iz zemlje i nisu podložne istim bolestima.
Cvekla
Cvekla bolje uspijeva ako se sadi pored luka, mladog luka, bosiljka, pasulja, zelene salate, kupusa ili paradajza. Ako se sadi pored luka, odbija neke insekte i korov.
Plavi patlidžan
Možete pokušati zaštititi patlidžan od napada štetočina tako što ćete pored njega posijati amarant ili pasulj.
Luk
Luk se najčešće sadi pored šargarepe jer odbija šargarepinu muhu, a šargarepa crnu muhu. Ako kamilicu posadite pored luka, poboljšat ćete njen miris.
Paradajz
Bosiljak odbija bijelu mušicu (Trialeurodus vaporarium) i dobro ide uz paradajz. Na kraj svake stabljike paradajza posadite tri sadnice bosiljka. Dobri susjedi paradajzu su i zelena salata, cikorija, bijeli luk, korabica, šargarepa, kukuruz, grašak, rotkvice, suncokret, crveni luk, bijeli luk, cvekla, celer i kim. Ne slaže se s komoračem i graškom, a poželjno je saditi što dalje od krompira.
Bijeli luk
Zasađen u blizini ruža odbija vaši. Ako se sadi oko voćaka, efikasan je protiv voćnog moljca. Štiti od uvijanja listova breskve i krastavosti jabuke. Paradajz odbija grinje u blizini. Međutim, pasulj, grašak i kupus ne tolerišu njegovu blizinu.
Brokula
Bolje raste kada se sadi pored kopra ili nane. Odlično se slaže i sa jagodama.
Pasulj
Niski pasulj je dobro saditi pored suncokreta ili cikorije jer voli polusjenu. Sve vrste pasulja dobro je saditi pored kukuruza, krompira i celera, jer ove biljke zahtijevaju dosta hranljivih materija, a pasulj fiksira azot. Manja je vjerovatnoća da će ga napasti štetočine ako se pored njega posade petunije. Jače raste pored grla, piše Dom i dizajn.