Američke obavještajne agencije: Rusija preuzima inicijativu u ratu u Ukrajini

Američke obavještajne agencije upozorile su na sve težu situaciju Ukrajine na frontu protiv Rusije, navodi se u godišnjoj procjeni prijetnji za 2025., objavljenoj u utorak. Izvještaj ističe da je Moskva "preuzela inicijativu" i da stvara povoljne uslove za buduće pregovore s Kijevom i Zapadom.
Uprkos velikim gubicima, ruska vojska uspješno obnavlja ljudstvo i povećava industrijsku proizvodnju, što joj omogućava da vodi iscrpljujući rat koji ide u njenu korist.
“Ovaj rat iscrpljivanja će postepeno ali sigurno oslabiti poziciju Kijeva na bojnom polju, bez obzira na pokušaje SAD-a i saveznika da nanesu dodatne troškove Moskvi”, navodi se u izvještaju.
Ova procjena dolazi dok predsjednik Donald Trump nastoji postići mirovni sporazum, iako analitičari izražavaju sumnju da su i Putin i Zelenski spremni na dogovor.
Prema izvještaju, obojica vjeruju da je nastavak rata manje rizičan od potencijalno nepovoljnog mirovnog sporazuma.
Izvještaj također naglašava prijetnje koje predstavljaju međunarodni kriminalni karteli, posebno oni uključeni u trgovinu drogom. To odražava fokus Trumpove administracije na graničnu sigurnost i borbu protiv ilegalne imigracije. Prema riječima direktorice Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard, kriminalne organizacije i teroristi predstavljaju “najdirektniju prijetnju Sjedinjenim Državama i američkom narodu”.
Kina je označena kao “najopsežnija i najrobustnija vojna prijetnja” SAD-u, s naglaskom na njen sve agresivniji pristup prema Tajvanu. Izvještaj predviđa da će Peking nastaviti razvijati vojne sposobnosti kako bi osigurao opciju invazije na samoupravni otok i obeshrabrio američku intervenciju.
U vezi s Iranom, američke obavještajne službe tvrde da Teheran trenutno ne pravi nuklearno oružje, ali raste pritisak unutar režima da se ta opcija razmotri. Iran će nastaviti koristiti svoje raketne kapacitete i podršku militantnim grupama kako bi uticao na Bliski istok i suprotstavio se SAD-u i Izraelu.
Ovaj sveobuhvatni izvještaj ističe ključne globalne prijetnje i potvrđuje da će geopolitičke tenzije, posebno u Ukrajini, na Bliskom istoku i Pacifiku, nastaviti oblikovati američku vanjsku politiku u narednoj godini, navodi Politico.