Oprali ste veš, ali omekšivač se ne osjeća? Evo u čemu griješite i kako da odjeća lijepo miriše

Praktična žena
Oprali ste veš, ali omekšivač se ne osjeća? Evo u čemu griješite i kako da odjeća lijepo miriše

Nije rijetka situacija da opran veš, umjesto da miriše na prašak i omekšivač, ne samo da ne ima prijatan miris, već se može čak i neprijatno osjećati.

Sigurno ste se barem jednom susreli sa ovim problemima prilikom pranja veša, a možda ih i sada pravite. Ovo su najčešće greške koje biste trebali ispraviti.

Odeća će duže zadržati svoj oblik, boju i sporije se trošiti ako je perete na nižim temperaturama. Osim toga, topla ili hladna voda može biti podjednako efikasna u uklanjanju prljavštine kao i vruća voda, ako imate dobru mašinu za veš i kvalitetan deterdžent.

Stvari kao što su posteljina ili krpe mogu se prati na 90°C kako bi se dezinfikovale, dok sve ostalo može prati na nižim temperaturama.

Previše deterdženta ili omekšivača
Višak deterdženta može začepiti posudu za deterdžent, što može uzrokovati neugodne mirise, a previše omekšivača otežava ispiranje odeće. Pažljivo pročitajte upute na pakovanju i ne zaboravite koristiti mernu posudu. Ako su vaše stvari jako prljave, koristite specijalni ciklus pranja ili pokrenite dva ciklusa.

Koristite omekšivač za svu odeću
Iako omekšivač čini tkaninu baršunastom i olakšava peglanje, dugotrajna upotreba može smanjiti apsorpciju tkanine. Zato je bolje da ga ne koristite za pranje peškira, sportske odeće ili predmeta od mikrovlakana, elastina ili spandeksa.

Prekomjerno pranje farmerica
Proizvođači farmerica imaju radikalno mišljenje o ovoj tački i savjetuju da se odustane od mašinskog pranja kako bi se očuvala boja. Ako niste spremni da prihvatite ovu preporuku, optimalan interval između dva pranja je period od 2 do 6 mjeseci, zavisno od učestalosti nošenja farmerica i vaših individualnih karakteristika.

Pogrešno sušenje

Nepravilno sušenje može negativno uticati na vašu odeću, isto kao i nepravilno pranje. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da izbjegnete greške:

-Nemojte previše koristiti automatsko sušenje, jer to može uzrokovati brže trošenje stvari i gubitak boje. Nemojte ga koristiti za sušenje suhe i osjetljive tkanine.

-Ne kačite pletene i vunene predmete na žicu, jer će izgubiti svoj oblik. Sušite ih na peškiru na vodoravnoj površini.

-Prije kačenja rublja, protresite ga kako biste spriječili gužvanje.

Loše održavanje mašine za veš

Prljavština, ostatci deterdženta i sve što se nakuplja u veš mašini tokom vremena, pre ili kasnije će doći na vašu odeću, što može dovesti do neugodnih mirisa i belih mrlja.

Da biste to spriječili, slijedite nekoliko jednostavnih pravila o održavanju:

-Ispraznite mašinu nakon svakog pranja.
-Nakon svakog pranja, uklonite preostali deterdžent iz gume na vratima.
-Redovno posušite odjeljak za deterdžent.
-Jednom mjesečno, pokrenite mašinu „na prazno“ s deterdžentom i sredstvom za dezinfekciju.
 
 
 

Ne propustite