Ova greška je najveći grijeh roditelja prema djeci – zbog nje se uvijek osjećaju bezvrijednim

Praktična žena
Ova greška je najveći grijeh roditelja prema djeci – zbog nje se uvijek osjećaju bezvrijednim

Zbog toga se uvijek osjećaju bezvredno!

Svi roditelji žele samo najbolje za svoje dijete, ali moraju shvatiti da to nije uvijek ono što oni misle, već ono što njihovi nasljednici zaista žele.

Već kad postanu svjesna okoline, djeca primjećuju različite stvari, posebno u društvu koje je izuzetno konkurentno. Često sami počinju da uspoređuju svoj izgled, status porodice, ocjene u školi i slično. Tada na scenu stupaju roditelji koji vjeruju da će, upoređujući svoje dijete s drugima i komentirajući to, probuditi želju da budu bolji – a nisu ni svjesni koliko griješe! Takav pristup obično izaziva negativne posljedice koje ometaju djecu da izrastu u samosvjesne, zrele i uspješne osobe, prenosi sd.rs.

Inferiornost

Ako stalno upućujete svoje dijete da se ugleda na nekog tko je bolji u određenim stvarima, ono će početi da se osjeća bezvredno. Dijete će stvoriti sliku o sebi kao o osobi koja nije dovoljno sposobna da nešto postigne, te će potisnuti svoje talente i interese. Umjesto da se razvija u tinejdžera koji je svjestan svojih vrijednosti i mogućnosti, postat će inferiorna osoba koja vjeruje da su svi drugi bolji od njega.

Uništavanje dječijeg samopouzdanja

Djeca kritike svojih roditelja doživljavaju veoma lično. Mogu pomisliti da s njima nešto nije u redu, osobito ako ih roditelji stalno podsjećaju da nisu dovoljno dobra u odnosu na drugu djecu.

Neraspoloženje i gubitak motivacije

Kod djece se može primijetiti da postaju umorna, iscrpljena i tjeskobna, a sve to zbog emocija koje izaziva uspoređivanje s drugima. Motivacija za bilo što pada, a oni više ne pronalaze zadovoljstvo u aktivnostima. Nivo stresa raste jer žele udovoljiti roditeljskim očekivanjima.

Osjećaj nepoželjnosti

Najgore za pravilan razvoj djeteta je udaljiti ga od vlastite autentičnosti i prisiliti ga da bude verzija sebe koja se sviđa roditeljima. Na taj način roditelji pokušavaju "liječiti svoje komplekse" ili kroz djecu ostvariti ono što sami nisu uspjeli.

Odbacivanje u tako osjetljivim godinama, čak i ako je to nesvjesno, vrlo je problematično za mentalno zdravlje djeteta. Zapamtite, osoba koja je odrasla u takvom okruženju nikada neće moći biti sretna.
 
 
 
 


 

Ne propustite