Najzdravija zaprška: Zaboravite brašno, ovaj način je zdraviji, jeftiniji i ne goji

Praktična žena
Najzdravija zaprška: Zaboravite brašno, ovaj način je zdraviji, jeftiniji i ne goji

Ovo je prava stvar ako vodite računa o kilaži, a volite kuvanu hranu. Pored toga što je ukusna, kuvana hrana može biti izvor mnogih nutrijenata koji su neophodni za vaše zdravlje.

Hidratacija putem hrane

Važno je da se hidrirate ne samo putem tečnosti, već i uz pomoć hrane, jer mnoge namirnice sadrže visok procenat vode. Zato je dobro konzumirati dosta voća i povrća, a ne zaboravite ni na jela "na kašiku".

Negativne strane zaprške

Međutim, priprema jela sa standardnom zaprškom od brašna može povećati kalorijski sadržaj jela. Naime, zaprška dodaje kalorije iz masti, a to može otežati probavu. Kada se jelo priprema na visokoj temperaturi, molekuli skroba se obavijaju uljem, što otežava sistemu za varenje da ih razgradi. Kao rezultat, zaprška može izazvati probavne smetnje kao što su nadutost, tegobe u želucu ili proljev.

Zdrave alternative zapršci

Umjesto klasične zaprške, možete koristiti dio povrća ili mahunarki iz jela koje želite zgusnuti, propasirati ih i vratiti u šerpu. Ova metoda je pogodna za pripremu variva, kao što je varivo od pasulja. Gustinu mogu dati i raskuvano povrće sa skrobom, poput krompira ili šargarepe, koje se narenda i doda u jelo prilikom kuvanja.

Takođe, žitarice poput pirinča, ječma i prosa su odlične za variva jer puštaju sluz koja može zgusnuti jelo. Zobene pahuljice i mekinje, koje se raskuvaju u jelu, mogu poslužiti kao zgušnjivači, obogaćujući jelo korisnim prehrambenim vlaknima.

Zdravstvene prednosti kuvanog graška

Preporuka za ovakvo jelo je kuvani grašak, a evo koliko je zdrav i kako deluje na organizam. Možda ste kao dijete mrzili grašak, ali vaša mama je vjerovatno znala koliko je ovo povrće korisno za vaše zdravlje. Grašak je bogat vitaminima, mineralima i sadrži visok nivo proteina i vlakana.

Naime, jedna šolja graška sadrži 8,5 grama proteina, što je više nego dvostruko više proteina nego u kašici putera od kikirikija. Takođe, šoljica kuvanog graška sadrži 9 grama vlakana, što pomaže da se osjećate siti i zadovoljni.

Antioksidativne osobine

Grašak je izuzetno bogat proteinima i sadrži visoke nivoe hranljivih materija, što ga čini jednim od najboljih biljnih izvora proteina. Protein pomaže u poboljšanju mišićne snage i zdravlja kostiju, a igra značajnu ulogu u održavanju zdrave težine, jer pomaže u kontroli apetita.

Osim toga, grašak je bogat fenolnim jedinjenjima, koja su prirodni antioksidanti i štite organizam od raznih bolesti, uključujući rak i druge zapaljenske bolesti.

Zdravlje srca i krvnih sudova

Grašak može značajno doprineti zdravlju srca. Naime, njegova visoka sadržaj vlakana pomaže u poboljšanju nivoa lipida u serumu, smanjenju krvnog pritiska i upale. Minerali poput kalijuma, magnezijuma i kalcijuma, koji se nalaze u grašku, takođe podržavaju zdravi krvni pritisak. Dodatno, sadržaj vitamina C, karotenoida i flavonola u grašku takođe doprinosi zdravlju srca.

Poboljšava probavu

Visok sadržaj vlakana u grašku predstavlja veliku prednost za zdravlje probavnog sistema. Vlakna pomažu u održavanju rasta zdravih bakterija u crevima, što zauzvrat smanjuje razmnožavanje loših bakterija.

Reguliše nivo šećera u krvi

Grašak može igrati značajnu ulogu u regulaciji glikemijskog odgovora organizma, zahvaljujući visokom sadržaju proteina i vlakana. Hrana bogata vlaknima usporava apsorpciju ugljenih hidrata, što dovodi do sporijeg i stabilnijeg povećanja šećera u krvi, umesto naglih skokova.

Protein je posebno važan za stabilizaciju nivoa šećera u krvi, posebno kod osoba sa dijabetesom tipa 2. Grašak takođe sadrži vitamine A, D, C i K, kao i magnezijum, koji su se pokazali korisnim u regulaciji nivoa šećera u krvi. Osim toga, grašak ima nizak glikemijski indeks, što dodatno doprinosi stabilnosti šećera u krvi.

Ne propustite