Mačke plaču bez suza. Saznajte kako prepoznati da su tužne
Mačke su bića koja plaču kada ih nešto boli ili kada su nesretni. Relativno je lako zaključiti što druga osoba osjeća kada ju vidimo da plače i iz očiju joj kapaju suze. Ako ste se ikada pitali plače li i vaša mačka kada je tužna ili joj nešto nije po volji – odgovor je da!
Ipak, mačke ne plaču kao ljudi, što znači da na njihovim obrazima nećete primijetiti suze. Nedostatak suza ne sprječava ih da glasno izražavaju tugu ili bol. Savjetnica za ponašanje mačaka, Linda Hall, objasnila je zašto i kada mačke plaču te kako im pomoći da se osjećaju bolje, piše Daily Paws.
Mačke ne plaču suzama, ali moguće je da će biti glasne
Iako mačje plakanje ne uključuje suze, zapravo ćete brzo shvatiti kada se to događa jer će mačka pokazivati promjene u ponašanju, koje uključuju i glasne zvukove. U slučaju da mačka osjeća fizičku ili psihičku bol, njezino glasanje trajat će dulje i biti drugačije frekvencije od uobičajenog.
Savjetnica naglašava da mačka pokazuje tugu na više načina, osim glasnim zvukovima. Moguće je da će se vaša tužna mačka tresti, manje jesti i kretati, više se skrivati i spavati, promijeniti navike čišćenja svoje dlake, a možda i biti agresivnija.
Kako biste ove probleme uočili na vrijeme, svaki mjesec pregledavajte svoju mačku od glave do pete. Ako ju nešto boli, moguće je da će vam na to ukazati dok ju pregledavate jer ćete sigurno dotaknuti povrijeđeno mjesto.
Mačke "mjauču" za ljude i tako komuniciraju s nama
Mačke između sebe komuniciraju mirisom, dodirom i jezikom tijela. Mjaukanje je rezervirano za ljude, a različiti tipovi mjaukanja trebali bi nam komunicirati različite poruke. Ako primijetite da se mjaukanje vaše mačke promijenilo, moguće je da se radi o anksioznosti, žalovanju, kognitivnoj bolesti, artritisu ili nekom drugom medicinskom stanju.
Anksioznost kod mačaka može se povezati sa strahom od razdvajanja, što ćete najbolje uočiti ako u kuću postavite kameru i snimite svoju mačku koja plače dok je sama. Moguće je i da je mačka anksiozna zbog neke velike promjene u vašem kućanstvu, kao što je dolazak novog člana obitelji (ljudskog ili životinjskog) ili selidba na novo mjesto.
Da, mačke mogu žalovati za preminulim ljudima i ljubimcima s kojima su bile povezane. Ako je netko tko se mnogo družio s vašom mačkom nedavno preminuo, pripazite na ponašanje svoje mačke. Moguće je da ćete uočiti znakove žalovanja, među kojima je i glasno plakanje.
Ako imate mačku stariju od deset godina, moguće je da je počela razvijati demenciju i artritis. Mačke s demencijom osobito su ranjive noću jer postaju zbunjene i izgubljene, pa glasno plaču kako bi im ljudi pomogli. Procjenjuje se da preko 95% starijih mačaka ima artritis koji im uzrokuje bolove. Mačka s artritisom teže će skakati, izbjegavat će stube i kretati se drugačije nego što je to činila ranije.
Budite puni razumijevanja i družite se s mačkom
Ako primijetite da je vaša mačka počela plakati, najprije je odvedite veterinaru kako biste bili sigurni da se ne radi o zdravstvenom problemu. Ako je to slučaj, veterinar će riješiti njezinu tugu. Ako je pak s njezinim zdravljem sve u redu, učinite ono što biste učinili da je vaš ljudski prijatelj u pitanju. Družite se s mačkom.
Svojoj tužnoj mački pružite puno pažnje, dajte joj stvari koje najviše voli - svoje vrijeme i najdraže poslastice ili igračke. Imajte na umu da mačke komuniciraju putem mirisa te im omogućite da u blizini uvijek imaju neku stvar koja će mirisati na vas. To će ju umiriti.
(Index.hr)