KAFA PONOVO POSKUPLJUJE: Uskoro veće cijene omiljenog pića među stanovnicima
Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među stanovnicima, ističu naši sagovornici i dodaju da su i sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.
Kako je za Nezavisne novine rekao Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe Minea iz Gradiške, cijene sirove kafe na berzi u proteklom periodu išle su gore i pred njima je turbulentno vrijeme.
"Teško je dati neku prognozu šta će se dešavati u narednom periodu, ali sigurno je da će do rasta cijene doći", kazao je Banjac i dodao da će se to odraziti na sve vrste kafe.
"Sve sorte kafe jako su poskupjele, tako da je neupitno da će cijene biti veće, a to će se poskupljenje odraziti i na espresso, ali i na ostale vrste kafe", kazao je Banjac i istakao da će minimalno 10 posto doći do rasta cijene.
Istakao je da je teško predvidjeti tačne cijene u budućnosti, ali kako kaže, ono što je sigurno, jeste da se cijene neće vratiti na one od prije nekoliko godina.
Dodao je da je najtraženija domaća kafa, nakon toga espresso, ali i instant brze kafe.
Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS Horeca, kazao je da su ugostitelji očekivali da dođe do stabilizacije cijene kafe, ali da berze govore drugačije.
"Sada će vjerovatno doći do malih korekcija cijena i u ugostiteljskim objektima", kazao je Kurtinović i naglasio da su sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.
"Generalno, mi možemo da stavimo cijene koliko želimo, ali onda se postavlja pitanje kome stavljamo te cijene, da li ćemo imati gostiju", kazao je Kurtinović i dodao da se cijene kafe u Banjaoj Luci kreću između 2,30 i četiri marke.
Kako je rekao, ukoliko se desi dodatni rast, građani će sigurno piti manje kafe.
Dragan Grbić, glavni pržioničar u Caffemiu, ističe da kod njih neće biti poskupljenja, jer kako kaže, žele da zadrže kupce.
"Jedino ako cijene nastave abnormalno da rastu, moraćemo da pratimo taj trend, ali da to poskupljenje bude minimalno", kazao je Grbić.
Istakao je da cijena robuste kafe raste, jer kako kaže, nema je u velikim količinama, dok je velika potražnja za ovom vrstom kafe.
"Cijene arabike takođe rastu, ali ne toliko drastično, tako da ćemo cijenom arabike uspjeti da pokrijemo ova povećanja da ne bismo morali povećati cijenu naše kafe, jer ipak želimo da budemo konkurentni cijenom na tržištu", kazao je Grbić.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), BiH je tokom prva tri mjeseca ove godine uvezla nešto više od 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona maraka, a najviše kafe je stiglo iz Brazila, i to u količini od 2,7 miliona kilograma.
"Vrijednost kafe koja je uvezena iz Brazila bila je nešto viša od 18 miliona maraka", naveli su iz UIO BiH.
Dodaju da je u istom periodu prošle godine u BiH stiglo 4,6 miliona kilograma kafe, vrijedne nešto više od 32,5 miliona KM.
"Tokom prva tri mjeseca ove godine BiH je izvezla 36.171 kilogram kafe u vrijednosti od 445.443 KM", rekli su iz UIO BiH i dodali da su lani u istom periodu izvezena 10.954 kilograma kafe u vrijednosti od 147.321 KM.