Evo koje namirnice mogu umanjiti djelovanje lijekova!

Porodica i zdravlje
Evo koje namirnice mogu umanjiti djelovanje lijekova!

Istraživanje Medicinskog fakulteta u Wisconsinu u SAD-u objavljeno prošlog mjeseca pokazalo je, na primjer, da bi neki umjetni zaslađivači mogli djelovati na način na koji tijelo metabolizira određene lijekove, uključujući antibiotike, antidepresive i antivirusne lijekove. 

Laboratorijsko istraživanje pokazala je da umjetni zaslađivači (dva testirana su sukraloza i acesulfam kalij) poremete funkciju proteina u jetri koji pomaže u uklanjanju toksina i lijekova iz tijela. Naučnici su ipak naveli kako je to samo preliminarni rad te da su potrebna detaljnija istraživanja, piše Times of India. 

1. Zeleno povrće 

“Prije se savjetovalo osobama koje uzimaju varfarin protiv zgrušavanja krvi da izbjegavaju špinat, kelj i ostalo lisnato povrće. To je zato što su bogati vitaminom K, koji igra ključnu ulogu u stvaranju proteina koji omogućavaju zgrušavanje krvi,” objašnjava profesor Maxwell. Nije bitna količina unosa povrća nego njegova stabilnost. “Važno je održavati unos vitamina K stabilnim kako bi zgrušavanje krvi ostalo na željenom nivou. Ako uzimate varfarin, trebali biste slijediti uobičajene preporuke da jedete porciju lisnatog povrća dnevno”, navodi Maxwell. 

Žitarice mogu djelovati na apsorpciju antibiotika. Željezo, cink i magnezij koji se obično dodaju hrani kao što su žitarice za doručak mogu smanjiti apsorpciju određenih antibiotika: tetraciklina i fluorokinolona. “Na primjer, ako jedete žitarice obogaćene željezom ili mineralima i istovremeno uzimate antibiotik, to može smanjiti apsorpciju lijeka do 64 posto”, kaže Aidan Goggins. Savjet: Jedite sve obroke najmanje dva sata prije uzimanja antibiotika ove vrste. 

Hrana bogata vlaknima može umanjiti efikasnost lijeka za štitnu žlijezdu koji je baziran na levotiroksinu a koji se propisuje osobama kojima štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona tiroksina (hipotireoza). Međutim, konzumiranje hrane bogate vlaknima – poput leće, graha, mahunarki i svježeg voća i povrća – može učiniti levotiroksin manje efikasnim. Teorija je da se vlakna vežu na lijek dok putuje kroz crijeva, smanjujući njegovu apsorpciju. (Levotiroksin se također veže na hranu koja sadrži kalcij i željezo, kao i na kafu.) Savjet: Uzmite levotiroksin na prazan želudac – i to najmanje 60 minuta prije obroka. Djeluju na lijekove za visoki krvni pritisak i srce. “ACE inhibitori i ARB-i imaju tendenciju da pogoduju zadržavanju kalija u bubrezima. Dok se većina ljudi na to prilagođava bez problema, nekima se razina kalija povećava – posebno starijim osobama ili osobama s bubrežnom bolešću. Za ovu skupinu, jedenje velikih količina hrane bogate kalijem, poput banana može prekomjerno povisiti te razine, što dovodi do slabosti, umora i abnormalnog srčanog ritma”, navode stručnjaci. 

Mlijeko, jogurt i sir mogu smanjiti apsorpciju antibiotika koji se koriste za liječenje mnogih vrsta infekcija, posebno tetraciklina i fluorokinolona. Smatra se da se oni vežu za kalcij i ne mogu se apsorbirati adekvatno. “Na primjer, ako jedete jogurt dok uzimate ciprofloksacin, to može smanjiti njegovu efikasnost do 42 posto“, kaže Aidan Goggins. 

Ne propustite