LJUBICA KOJA DUGO BRINE O ISHRANI ĐOKOVIĆA OTKRIVA GDJE OPASNO GRIJEŠIMO KAD PEČEMO MESO: "Tako se stvara loš holesterol!"
Ljubica Komlenić, svjetski poznati majstor u kuhinji, ispričala je najvažnije detalje iz ishrane Đokovića, ali je i sve upozorila da vode računa kako pripremaju meso.
Ljubica Komlenić, koja posjeduje nevjerovatne veštine u kuhinji, već dugo godina sprema oborke za Novaka Đokovića, ali i za cijelu njegovu porodicu. Ova vrlo uspešna dama je porijeklom iz Vojvodine, a više od 20 godina živi i radi u Italiji, gdje postiže sjajne rezultate. O njenim specijalitetima priča cijeli svijet, te nas ne čudi činjenica da upravo ona priprema jela slavnom teniseru.
Naime, o Noletovom jelovniku se neprestano priča, i dok neki smatraju da je vrlo rigorozan, mnogobrnoji fanovi mu se dive na istrajnosti i upornosti.
Ljubicu je upoznao prije 6 godina na turniru u Rimu, gdje je rukodovila timom od 300 kuhara koji su pripremali hranu za učesnike i ugledne goste takmičenja. Đokovići su na njenoj uniformi vidjeli ime i prezime, pa su je pitali da li je iz Srbije i tako je sve započelo.
"Novak je prije svega prijatelj i sve što sam uradila za njega je prijateljski. Upoznali smo se u Italiji. Moje ime i prezime je pisalo na jakni i tu su me prepoznali njegovi roditelji i on. Tako smo se spojili. Poslije dva mjeseca smo počeli da sarađujemo. Nole je predivna osoba", kaže Ljubica.
Ljubica je sa 19 godina otišla u Italiju i tamo završila fakultet za gastronomiju. Ušla je u jednu kuhinju iz čiste radiznalosti i dvije nedelje prala sudove. Počela je da uči i posle godinu dana postala je glavni kuvar u jednom restoranu. Danas je u Italiji Mišelinova koordinatorka gdje radi sa kuharima sa Mišelinovom zvhezdicom i sa vrhunskim poslastičarima tamošnje Akademije za poslastičare.
"Sa 19 godina sam otišla u Italiju sa jednim koferom u ruci i napravila sam karijeru. Sada sam jedina žena u svijetu svjetskih kulinarskih sudija sa maksimalnom licencom kategorije A i sudim nacionalnim timovima na svetskim takmičenjima gdje ima 200 Mišelin šefova od jedne do tri zvjezdice koje obučavam u tehnici kulinarstva u kojoj sam specijalizovana. To kažem jer već 12 godina kuhamo i sa ultrazvukom, odnosno tehnikom ultrazvuka", ispričala je Ljubica gostujući u emisiji "Kec na jedanaest" na K1 televiziji.
Iako je dobro poznato da je Novak iz ishrane izbacio gluten, Ljubica kaže da niko to ne bi trebao da radi na svoju ruku i da o ovoj temi treba mnogo više da se priča. Ističe da su sastav hrane i temperatura pripreme najvažnije stavke, zbog pravilnog unosa proteina, soli i minerala.
„Nije zdravo jesti bez glutena, ako nemate problem, zato što tijesto bez glutena sadrži skrob i bilo koja priprema bez glutena, ako neko ne zna ili nije školovan, nije preporučljiva. Ako pečemo meso na 200 stepeni, kako bi se napravila dobra hrskavica i ona masnoća izgori sva, pretvori se u negativan holesterol i nestaju proteini. Riba se isto tako ponaša. Međutim, ako prokuvamo pasulj na sto stepeni, time ne ugrožavamo protein u ishrani. To zna i Novak i on unosi više proteina nego sa ribom i mesom. Kada je riječ o Novakovoj ishrani, ona je sasvim okej, jer on unosi dovoljno proteina, soli, vitamina, minerala, kompletnih nutrijenata koji su mu potrebni i to na zdrav način.", rekla je Ljubica.
Dodaje da Đoković jede voće, povrće, sjemenke, orašaste plodove i mahunarke, kao i kinou i pirinač.
"Sve kuham poštujući namirnice, na nižim temperaturama, kako bi sačuvala hranljivost i boju, a najvažniji sastojak u svemu što kuham je naravno ljubav", iskrena je Ljubica.
Iako najbolji svjetki teniser ne jede hranu životinjskog porekla, on i dalje uživa u tradicionalnim jelima, ali u veganskoj verziji.
" To su balkanski specijaliteti, poput sarme sa kiselim kupusom i ćevapa, ali ih za Novaka spremamo na veganski način. Nisu mu to omiljena jela, već su mu bliska pa mu ih ponekad pripremamo kako bismo ga podsjetili na tradicionalne ukuse", navela je jednom prilikom Komlenić.
Novakov jelovnik za 1 dan:
Doručak: Čaša mlake vode poslije ustajanja, dvije velike kašike mauka meda, kaša organskih zobenih pahuljica bez glutena sa brusnicom, suhim grožđem, sjemenkama suncokreta, bademima
Užina: Hljeb bez glutena, krekeri sa avokadom i tunjevina
Ručak: Zelena salata, tjestenina bez glutena, (kao dodaci riža, špargla, veganski sir i paradajz)
Užina: Jabuka sa puterom od indijskog oraha, dinja
Večera: Cezar salata sa dresingom, supa sa povrćem, fileti lososa, sa prženim paradajzom i marinada
I Jelena Đoković je svojevremno otkrila kako izgleda njen način ishrane zbog kojeg godinama nema ni gram viška.
"Ne jedem meso, ribu, mliječne proizvode ili šećer. Moja dijeta je 70% sirova hrana, 30% skuhana (supa, tjestenina, kinoa, pirinač). Ja nemam problema sa glutnom, ali ga ipak radije izbjegavam. Da li je teško? Ne, ako znate zašto to radite i ako ste dobro informisani o tome. I da, teško je naći pravu hranu, pripremljenu na zdrav način. Zato je organizacija i dobro informisanost ključna", zaključila je.