Na današnji dan 1918. godine: Kapitulacija Njemačke i završetak Prvog svjetskog rata

Na današnji dan 1918. godine: Kapitulacija Njemačke i završetak Prvog svjetskog rata
Prvi svjetski rat bio je globalni oružani sukob između dva saveza država (Antanta i Središnje sile) koji se odvijao na više kontinenata od 28. jula 1914. do 11. novembra 1918.

Procjenjuje se da je tokom rata poginulo oko 11 miliona vojnika i oko 7 miliona civila zbog čega je to jedan od najsmrtonosnijih sukoba u modernoj ljudskoj istoriji. Neposredni povod ratu bio je atentat na austrougarskog prijestolonasljednika, nadvojvodu Franju Ferdinanda u Sarajevu 28. ljuna 1914., koji je izvršio Gavrilo Princip. Napad Austro-Ugarske na Kraljevinu Srbiju aktivirao je niz savezništava koja su pokrenula lančanu reakciju objava rata. Za mjesec dana veći se dio vurope zaratio.

Rat se vodio na nekoliko frontova koji su naširoko okruživali Evropu. Zapadni front odlikovao je sistem rovova i utvrđenja koje je odvajala ničija zemlja. Ova su se utvrđenja prostirala dužinom većom od 600 km. Na Istočnom frontu velika prostranstva istočnoevropskih nizina i ograničena željeznička mreža nisu omogućile da se ovdje razvije stanje kao na Zapadu, iako su sukobi bili podjednako žestoki.

ww12

Rat je završen potpisivanjem nekoliko mirovnih sporazuma, od kojih je najvažniji Versajski ugovor 28. juna 1919., iako su sile Antante potpisale primirje s Njemačkom 11. novembra 1918. U Njemačkoj je dva dana ranije izbila revolucija i 9. novembra je proglašena republika.

Najuočljivija posljedica rata bila je nova teritorijalna podjela Evrope. Sve članice Središnjih sila izgubile su teritorije, a stvorene su nove države. Njemačko Carstvo izgubilo je svoje kolonije, proglašeno je odgovornim za rat i prinuđeno da plaća veliku odštetu. Austro-Ugarska i Osmansko Carstvo bili su ukinuti. Od teritorija koje je zauzimala Austro-Ugarska stvorene su Austrija, Mađarska, Čehoslovačka i Kraljevina SHS. Osmansko Carstvo je ukinuto: teritoriji carstva izvan Anadolije bili su dodijeljeni silama Antante kao protektorati, a jezgra Osmanskoga Carstva reorganizovana je u Republiku Tursku. Rusko Carstvo, koje je izašlo iz rata nakon oktobarske revolucije, izgubilo je veliki dio svoje zapadne granice, a na tim teritorijima stvorene su nove države: Finska, Estonija, Latvija, Litva i Poljska.

Ne propustite