Na današnji dan 1917. godine: Početak Oktobarske revolucije u Rusiji

Na današnji dan 1917. godine: Početak Oktobarske revolucije u Rusiji
Dana 7. novembra (25. oktobra po starom kalendaru – pa otud i naziv Oktobarska revolucija) počela je pobuna.

Oktobarsku revoluciju su predvodili Vladimir Lenjin i boljševici, zajedno sa menjševicima, lijevim socijalistima-revolucionarima i anarhistima. Ona je bila prva marksističko-komunistička revolucija u istoriji.

okt3

Dana 7. novembra (25. oktobra po starom kalendaru – pa otud i naziv Oktobarska revolucija) počela je pobuna. Tada je bio zakazan "drugi sveruski kongres sovjeta". Naoružani ustanici kreću u akciju još u zoru i zauzimaju najvažnije dijelove Petrograda. Otpora nije bilo, pa je grad već ujutro bio u rukama boljševika, a Vlada je još uvijek držala Zimski dovrac. Proivnapad vladinih snaga se nije desio jer jedinice nisu izvršavale naređenja. Krstarica "Aurora" odbija isploviti i usmjerava topove prema Zimskom dvorcu. Odlično pripremljeni ustanak donio je brzu pobjedu, praktično bez ijednog pucnja. Tako je počela istorija komunizma u svjetskoj civilizaciji.

okt1

Krstarica "Aurora"

Uspjeh Oktobarske revolucije je transformisao Rusku revoluciju po karakteru od liberalne u socijalističku. Koalicija antiboljševičkih grupa je pokušala da zbaci novu vladu u ruskom građanskim ratu koji je uslijedio, ali bez uspjeha. U krvavim obračunima pristalica boljševika i monarhije stradale su desetine hiljada ljudi, uključujući i porodicu posljednjeg ruskog cara Nikolaja II Romanova.
 
Sjedinjene Države nisu priznavale novu rusku vladu sve do 1933, a tokom građanskog rata su poslale 10.000 vojnika da pomognu japansku invaziju Sibira. Evropske sile su počele da priznavaju Sovjetski Savez početkom 1920ih i počele da sklapaju ugovore sa njim.

Ne propustite