Na današnji dan 1921. godine: Brutalno ubijen japanski premijer Takashi Hara
Dana 28. sptembra 1918., Takashi Hara je imenovan za japanskog premijera. Kada je 29. septembra 1918. službeno stupio na dužnost, Hara je postao prvi premijer Japana narodnog porijekla. Takođe, što je još važnije, Hara je postao prvi premijer u predratnom razdoblju koji je na tu poziciju imenovan iz parlamenta i to kao vođa najjače parlamentarne stranke, dakle ne kao velikaš, birokrat ili vojni oficir. Uz sve to, Hara je, kada je privremeno preuzeo vodstvo nad Ministarstvom mornarice (dok je ministar, admiral Katō Tomosaburō, bio odsutan), postao prvi civil na čelu bilo koje od grana oružanih snaga.
Ipak, kao premijer, Hara nije uživao veliku popularnost, primarno jer je odbio koristiti svoju premoć u donjem domu kako bi progurao Opšti izborni zakon, kojim bi se uvelo opšte pravo glasa. Njegov oprezni pristup mandatu razočarao je liberale i socijaliste, koji su ga optuživali da odgađa izglasavanje opšteg prava glasa jer bi to ugrozilo njegovu poziciju. Kao stranački čovjek, Hara je već ranije bio na zlom glasu među birokratijom, konzervativcima i vojskom, a ultranacionalisti su ga prezirali.
Tokom njegovog mandata, Japan je sudjelovao na Pariškoj mirovnoj konferenciji, a sudjelovao je i u osnivanju i radu Lige naroda. U Koreji, Hara je odobrio vojnu intervenciju pri gušenju Prvomartovske pobune, ali je kasnije koristio blagonakloniju politiku kao reakciju na sve veće nezadovoljstvo u Koreji. Nakon pobune u Koreji, Hara je favorizovao blagonaklonu politiku prema kolonijama, a posebno prema Koreji, za koju je sredio da njegov prijatelj, Saitō Makoto, politički umjeren funkcioner, bude generalni guverner. Iako su reforme u Koreji bile brojne, nisu mu pridobile simpatije ni među Koreancima, ni među Japancima - prvi su ih smatrali nedovoljnima, a drugi pretjeranima.
Mjesto atentata nedugo nakon kobnog događaja
Dana 4. novembra 1921. godine, skretničar Kon'ichi Nakaoka je izvršio atentat na premijera Haru u Tokiju, napavši ga nožem. Mada osuđen, Nakaoka je iz zatvora pušten nakon samo 13 godina.