Dan kada je svijet spašen od nuklearnog holokausta
Komplikovani i napeti pregovori između SAD i SSSR-a konačno su dali rezultata kroz plan koji je završio dvonedjeljnu kubansku raketnu krizu. Zastrašujući period u kojem se nuklearni rat činio neizbježnim se završio.Još od 22. oktobra kada je predsjednik Kennedy upozorio Sovjete da moraju odustati od svog programa postavljanja nuklearnog oružja na Kubi te uvođenja morskog "karantina" na sve eventualne nove isporuke ovog oružja prema Kubi, svijet je držao dah i čekao da li će dvije super-sile započeti rat.
Svi su čekali da vide da li će sovjetski brodovi pokušati da probiju pomorsku blokadu i dođu na Kubu. U posljednjem trenutku, brodovi su se okrenuli i vratili u SSSR. Dana 26. oktobra sovjetski lider Nikita Khrushchev je američkom predsjedniku poslao dugo i pomalo nesuvislo pismo u kome mu nudi dogovor: sovjetski brodovi prema Kubi "neće prevoziti nikakvo naoružanje" ako SAD obećaju kako nikada neće pokušati invaziju na ovu zemlju.
Nakon ovoga, on je slijedeći dan poslao još jedno pismo u kojem nudi povlačenje sovjetskog nuklearnog naoružanja sa Kube, ako to SAD uradi sa svojim nuklearnim arsenalom u Turskoj. Državni tužilac Robert Kennedy je smislio konačan plan - prihvatiti ponudu iz prvog, a zanemariti sve iz drugog pisma.
Sovjetski diplomati su naknadno dobili informaciju kako će SAD povući svoje nuklearno oružje iz Turske nakon što to sovjeti urade sa svojim na Kubi. Ova poruka je bila proslijeđena uz dodatnu prijetnju: ako se sovjetske rakete ne ukolne u roku od dva dana SAD će biti primorane na vojnu akciju. Sada je na Khrushchevu bilo da razmotri ponudu.