Na današnji dan 1377. godine: Krunisan je ban Tvrtko I iz dinastije Kotromanića i tako uspostavljena nezavisna kraljevina Bosna

Na današnji dan 1377. godine: Krunisan je ban Tvrtko I iz dinastije Kotromanića i tako uspostavljena nezavisna kraljevina Bosna
Sa samo petnaest godina (1353.), sjeo je na bosansko prijestolje ...

Stjepan Tvrtko I Kotromanić rođen je 1338. godine kao sin Vladislava Kotromanića i Jelene Šubić. Sa samo petnaest godina (1353.), sjeo je na bosansko prijestolje, a kao ban je zemljom vladao do 1377. godine. Za razliku od većine svojih prethodnika, Tvrtko I nije trpio konstantne prijetnje susjednih zemalja opstanku njegove zemlje, pa im se odlučno i uspješno suprotstavio. Pohod na Crnu Goru okončao je osvajanjima teritorija sve do Kotora. Potom se okrenuo prema Srbiji i stigao do Sjenice u današnjem Sandžaku. 

tvrtko4

Krunisanje Tvrtka I u bosanskog kralja izvršeno je 1377. godine u mjestu Mile, nedaleko od Visokog, u srednjoj Bosni. Tvrtko se po tradiciji istočnih vladara nazvao Stipanom (grč. stephanos, okrunjen). Njegova titula pokazuje osnov po kojem je postavio legitimno pravo na upražnjenu srpsku krunu: kralj Srbljem, Bosni, Pomorju, Humskoj zemlji, Donjim Krajem, Zapadnim Stranam, Usori i Podrinju. 

tvrtko3

Tvrtkov grb iz Fojničkog grbovnika

Tvrtkovu titulu priznali su Dubrovčani i počeli su da mu isplaćuju Svetodmitarski dohodak koji je ranije pripadao srpskim vladarima. Tvrtkovo krunjenje i proglašenje kraljem u sintagmi 'kralj Srbljem' odnoslilo se na teritorij koji je priključio Bosni između 1373. i 1377. godine. Njegove obaveze i prava prema ostalim srpskim lokalnim gospodarima nisu postojale. Otuda u izvorima i nema informacija o prihvatanju ili neprihvatanju Tvrtkovog čina među srpskim lokalnim gospodarima i Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Realno stanje na terenu nije rezultiralo njihovom vazalnom odgovornošću, nekoj vrsti pravnog statusa prema novom kralju.

tvrtko2

Zlatnik Tvrtka I. iskovan 1380-ih

Nakon smrti ugarskog kralja 1382. godine izbili su nemiri na područjima dalmatinske obale, te je kralj Tvrtko iskoristio tu priliku da pošalje bosansku vojsku u taj dio Dalmacije, te preuzme potpunu kontrolu nad cijelom Dalmacijom, zajedno s otocima, te je na taj način pripojio Bosni Split, Trogir, Šibenik, te otoke Brač, Korčulu i Hvar. 

tvrtko1

Crkva Sv. Nikole (rekonstrukcija) u Milama kod Visokog, krunidbeno mjesto bosanskih kraljeva

Njegov dukat bio je četiri puta veći od osmanskog, bio je težak 16 grama i jedan je od najvažnijih simbola srednjovjekovne bosanske državnosti. 

Iznenada je preminuo 10. marta 1391. godine. Njegovo mjesto zauzeo je Stjepan Dabiša, ali s Tvrtkom je zauvijek nestala snažna srednjovjekovna bosanska država.

Tvrtko I je bio sahranjen u Crkvi sv. Nikole u naselju Mile kod Visokog.

Ne propustite