ZBOG ČEGA SE ČESTO RAZBOLIJEVAMO? KRIVO JE OVIH 9 STVARI KOJE RADIMO: Ne obraćamo pažnju, a štete cijelom organizmu - OPREZ

Zdrav život
ZBOG ČEGA SE ČESTO RAZBOLIJEVAMO? KRIVO JE OVIH 9 STVARI KOJE RADIMO: Ne obraćamo pažnju, a štete cijelom organizmu - OPREZ
-

Ako ste često bolešljivi i skloni prehladama, onda bi trebalo da obratite pažnju na ovih devet stvari!

Često ste kilavi i prehlađeni? Malo - malo pa se razbolite i ne znate više koga da krivite - nagle promjene vremena, pad imuniteta ili nešto treće? Odgovor na ova pitanje su upravo krije u različitim faktorima, pre svega onim nezdravim. A ovo su stvari koje utiče na pad imuniteta:

1. Nenaspavanost
Na prvom mjestu je ujedno i ono najosnovnije. Kvalitetan i redovan san, od 7 do 9 sati je ključ normalnog funcionisanja organizma. Ukoliko se ne odmorite kako treba sklonije ste da se razbolite.

2. Al*ohol
Pretjerano konzumiranje al*ohola utiče na više stvari. Prvo, on može da uspori funkcije imunog sistema, a drugo, negativno utiče i na san, pa tako nakon burne noći nećete moći da se odmorite kako treba, a mamurluk je deo toga.

3. Stres
Ukoliko ste u poslednje vrijeme izloženi prevelikom stresu, osjećaćete se kako fizički, tako i mentalno i emocionalno iscrpljeni. Ovo stanje je poznato kao "sagorijevanje" zbog kojeg imunitet opada, te ste skloniji prehladi.

4. Nikotin
Strastveni pušači su skloniji mnogim bolestima, a nije strano da nikotin u velikoj mjeri utiče na rad pluća i bronhije i takođe slabi imunitet. Pušači su mnogo više izloženiji respiratornim infekcijama, a najbolje je da što pre potražite pomoć za odvikavanje od pušenja.

5. Mentalno stanje
Jedno istaživanje je pokazalo da ljudi koji ne vode računa o svom mentalno zdravlju su u većoj meri izloženi padu imuniteta, a neka od stanja su depresija ili anksioznost.

6. Prerađena hrana
Brza, nezdrava i prerađena hrana je za mnoge veoma ukusna, ali sa sobom donosi i loše strane. Pritom ne sadrži dovoljne količine vitamina i minerala, a kojih ima u voću i povrću, te ne može da zadovolji osnovne potrebe organizma i imunog sistema.

7. Manjak fizičke aktivnosti
Redovno bavljenje sportom ili nekom fizičkom aktivnošću utiče pozitivno na zdravlje. A oni koji su je zanemarili u većem su riziku da se razbole.

8. Nedovoljno vode
Znamo da se naše telo u najvećoj mjeri sastoji od vode. Kada organizma ne dobija dovoljno ove tečnosti, on ne može normalno da funkcioniše. Voda doprinosi ćelijama dovoljnu količinu minerala i pomaže da nos, usta i grlo ostanu vlažni, a samim tim sprječava da se razbolimo, jer sluz i pljuvačka djeluju kao zaštitna barijera od bakterija.

9. Izbjegavanje odlaska kod doktora
Ukoliko uhvatite sebe da ste često bolešljivi, trebalo bi da posjetite ljekara koji će otkriti u čemu je problem. Redovni pregledi i razgovori sa stručnim licima mogu da spriječe mnoge bolesti.

(MONDO)

Ne propustite