Na današnji dan 2010. godine: Prestali postojati Holandski Antili
Holandski ili Nizozemski Antili (Nederlandse Antillen), ranije poznati kao Holandska Zapadna Indija, su dio Malih Antila i sastoje se od dvije grupe ostrva u Karipskom moru koji čine autonomni dio Kraljevine Holandije (nijedan drugi dio Antila ne koristi to ime za sebe). Privreda ostrva se bazira uglavnom na turizmu i nafti, ali i na ilegalnoj trgovini narkoticima.
Holandski Antili su 1954. dobili punu samostalnost u unutrašnjim pitanjima. Za pitanja vanjske politike kao i za odbranu i dalje je bila nadležna Holandija. Do 1986. je i ostrvo Aruba bilo dio područja Antila, kada je postalo treći ravnopravno sastavni dio Holandije uz Holandiju i Holandske Antile. Zbog toga se još i danas ponekad koristi pojam ABC-ostrva. Nakon niza referenduma održanih između 2000. i 2009. na svim ostrvima, odlučeno je da se Holandski Antili podijele, odnosno prestanu postojati kao administrativna cjelina na dan 10.10. 2010. Nakon toga će ostrva Curaçao i Sveti Martin su dobili status konstitutivne zemlje u Kraljevini Holandiji nalik na Arubu, dok su preostala ostrva postala posebne općine pod neposrednom holandskom upravom.
Naročito je vrijedna spomena međunarodna vazdušna luka princeze Julijane na Svetom Martinu. Njen neobičan položaj privlači i oduševljava niz gledalaca; prilaz aviona, do pred samo slijetanje, odvija se iznad vode. Neposredno prije same sletne staze nalazi se plaža na koju rado dolaze znatiželjnici i posmatraju slijetanje uprkos strašnoj buci i jakim vazdušnim strujanjima koje uzrokuju avioni.