Da li trčanje zaista oštećuje koljena?
"Trčanje ima lošu reputaciju, ali ono zapravo ojačava koljeno, pa oni koji trče tokom cijelog života, zapravo imaju snažnija koljena od onih kod kojih to nije slučaj", kaže fizikalni terapeut Michael Silverman.
Zapravo, najveća studija sprovedena nad ljubiteljima trčanja, nedavno objavljena u žurnalu "Medicine and Science in Sports and Exercise", zaključila je da trčanje ne povećava rizik od osteoartritisa (razlaganja hrskavice), čak ni kod maratonaca. Štaviše, kod redovnih trkača ova bolest se rjeđe javljala nego kod šetača.
"Trčanje ojačava hrskavicu u koljenu", objašnjava Jason Fitzgerald, profesionalni trener. "Tijelo se adaptira na trčanje i jača, a pošto ova aktivnost ne zahtijeva dodatno savijanje koljena, ni pretjerano uvrtanje, to je vrlo bezbjedna vježba za koljena".
Osim toga, aktivnosti poput trčanja podstiču rast kostiju i jačaju mišiće oko koljena, čime se smanjuje pritisak na zglob.
Ipak, ako već imate problema sa koljenom, trebalo bi da se dobro pripremite za ovakvu vrstu aktivnosti.
Prije svega, trebalo bi da ojačate svoje "slabe tačke", budući da su povrede koljena uglavnom izazvane nedovoljnom razvijenošću pojedinih mišića.
"Ako su vam slabi mišići koji drže kukove, trpi i koljeno", objašnjava Silverman.
Dakle, najbolji način da smanjite rizik od povreda koljena na trčanju je da radite treninge snage, naročito one koji ciljaju gluteus i kukove.
Također, dok ne popravite eventualni disbalans među mišićima, trebalo bi da pauzirate sa trčanjem, a ako patite od osteoartritisa, trebalo bi u potpunosti da ga izbjegavate.
Fitzgerald savjetuje i da ne povećavate pređenu kilometražu suviše brzo. Kada jednom postignete dobru kondiciju i osjećate da s lakoćom prelazite zadatu razdaljinu, povećavajte je za pet do deset odsto i to svake druge nedjelje.
Zapamtite da je za dobro trčanje istrajnost važnija od postavljanja visokih ciljeva.