LIJEČI KAŠALJ, ČIR NA ŽELUCU I OTKLANJA TOKSINE IZ ORGANIZMA: Drevni lijek koji je dobro imati u kući!

Zdrav život
LIJEČI KAŠALJ, ČIR NA ŽELUCU I OTKLANJA TOKSINE IZ ORGANIZMA: Drevni lijek koji je dobro imati u kući!
.

Sladić je korijen, zovu ga još i slatki korijen, a njegova blagotvorna i ljekovita svojsta su gotovo beskonačna.

Sladić ima veoma složen hemijsko – nutrijentni sastav, koji ga čini jedinstvenim među ljekovitim biljkama. On sadrži više od 150 hemijskih jedinjena koje doprinose zdravlju gotovo svih sistema u ljudskom organizmu.

Među hranjivim i ljekovitim sastojcima sladića su, između ostalog, aminokiseline, vitamini, minerali, beta- karoten, ugljeni hidrati, proteini i dobre masnoće.

Slatki korijen takođe sadrži glicirizinsku kiselinu, glicirizin i glukozu, koje imaju veoma ljekovita svojstva, a posebno povoljno utiču na disajne puteve i digestivni trakt, pa se od ovih sastojaka spravljaju sirupi za kašalj i čir na želucu, kao i mnogi drugi lijekovi široke primjene.

Sladić se pokazao kao nevjerovatno ljekovit kod svih upala respiratornog sistema, grla, sinusa, pluća i kod kašlja, olakšava izbacivanje sluzi i čisti gornje i donje disajne puteve i sprečava silazak infekcije na pluća. 

216787-sladic-shutter-ls

foto: Shutterstock

Najbolji način konzumiranja sladića je u obliku čaja.

Pored disajnih puteva, sladić ima veoma jako dejstvo i na naš imuni sistem. Stimuliše njegov oporavak i pospješuje njegov pravilan rad, tako što sprječava razvoj virusa i njihovo širenje u organizmu, potvrdile su brojne studije.

Odličan je lijek izbora kod velikog broja virusnih infekcija, uključujući hepatitis, prehladu i grip. Kada je imunitet u pitanju najbolje rezultate će dati u kombinaciji sa zovom i matičnjakom.

Još jedno blagotvorno dejstvo sladića je na gastrointestinalni trakt. Ova biljka pokazala se kao veoma efikasna u liječenju čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, gastritisa, pojačane želudačne kiseline (gorušice) i upale sluzokože želuca. Za želudačne tegobe nabolje ga je kombinovati sa kantarionom i bokvicom.

Sladić je odličan kod regulacije hormonalnih poremećaja, a to se posebno odnosi na muškarce koji pate od problema sa prostatom ili opadanjem kose. U ovom slučaju sladić je idealno kombinovati sa klekom i žalfijom.

Slatki korijen upotrebljava se u kineskoj tradicionalnoj medicini preko 2000 godina i smatra se nezamjenjivim lijekom. Čak je slavni ljekar iz dinastije Ming u tadašnjoj medicinskoj enciklopediji zapisao da sladić blagotvorno djeluje na preko 70 vrsta upala i otklanja preko 1200 vrsta toksina iz organizma.

Pored svih navedenih blagotvornih svojstava, naučnici tvrde da slatki koren jako dobro dJeluje na psihu, umirujući je, kao i da pozitivno deluje na raspoloženje.

Savjetuje se da se sladić koristi umjereno i ne duže od četiri nedelje u kontinuitetu, zbog svoje jačine i nekih svojstava koja, ukoliko se prekomjerno unosi u organizam, mogu dovesti do nakupljanja tečnosti i hipertenzije.

Izvor: Stil Kurir

Ne propustite