Zašto je ovo najljekovitija biljka na svijetu
Poljska preslica (lat. Equisetum arvense), poznatija pod nazivima rastavić, voščenka, konjski rep, hvošč, moćan je lijek, eliksir ljepote, pa čak i sredstvo za čišćenje. Stoljetna tradicija zabilježila je njene mnoge ljekovite primjene, ali nije samo prirodan lijek, nego je i sredstvo za pranje posuđa i poliranje, a koriste se i za čišćenje arheoloških eksponata.
To svojstvo zahvaljuje iglicama obloženim silikatima. Preslica je jedna od onih nevjerojatnih biljaka koje liječe skoro sve bolesti.
Jača kosti, kosu, kožu i nokte
Preslica sadrži visokovrijedne silicijeve spojeve, mangan, kalcij, željezo, flavonoide, fitosterole, glikozide, fenolne i akonitične kiseline. Sposobna je apsorbovati jedinstvene minerale iz tla poput silicijevog dioksida, koje nije lako naći u drugim biljkama.
Preporučuje se za obnavljanje koštanih tkiva nakon traume ili tjelesne dekalcifikacije.
Jedna talijanska studija ustanovila je da se ženama s osteoporozom koje su uzimale 270 mg ekstrakta preslice tijekom godine dana poboljšala gustoća kostiju.
Preslica pomaže kod stegnutih ligamenata i iščašenih zglobova jačanjem vezivnog tkiva i hrskavice.
Zbog antiupalne aktivnosti korisna je i kod reumatoidnog artritisa.
U ovu svrhu, švicarski herbalist Abbe Kuenzle preporučuje svakodnevno ispijanje čaše čaja od preslice godinu dana.
Oslobađa tijelo viška vode
Preslica važi za jedan od najjačih biljnih diuretika, jer može pojačati eliminaciju vode iz organizma i do 30 posto.
To je ujedno i stežuća (adstringentna) biljka, tako da je izvanredna za zdravlje urinarnog trakta. Pomaže kod upala, krvarenja, cističnih ulceracija, cistitisa i infekcija.
Smatra se posebno učinkovitom u slučaju upale ili benignog povećanja prostate. Koristi se i za otapanje, smanjivanje i tjeranje bubrežnih kamenaca.
Preporučuje se i kao pomoć kod celulita i mršavljenja. U svrhu mršavljenja koristi se u obliku čaja.
Zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje
Koagulirajuća i hemostatska aktivnost preslice pomaže u smanjivanju unutarnjih i vanjskih krvarenja, kao i obilnih menstruacija.
Preslica se koristi kod krvarenja iz usta, nosa, crijeva i maternice. Pomaže kod proljeva, sporozarastajućih rana, promrzlina i konjunktivitisa.
Antiupalni spojevi preslice pomažu u smanjivanju upale i neugode uzrokovane upaljenim ranama, povredama ili menstrualnim grčevima.
Za liječenje krvarenja pijte čaj od preslice i stavljajte obloge od svježe ili suhe biljke.
U narodu preslica se koristi i kod:
gubitka pamćenja
hemeroida
menopauze
gingivitisa i tonzilitisa
dijabetesa
upala dišnih organa
anemije
raka kostiju, mjehura, bubrega i prostate
Prirodno sredstvo za ljepši izgled
Preslica proljepšava i pomlađuje kožu, liječi tvrdokorne kožne tegobe i jača nokte. Spada među poznatije biljke za njegu i liječenje vlasišta. Jača korijen kose, uklanja perut, potiče rast kose i pomaže kod gubtika kose.
Za vanjsku njegu kose pomiješajte četiri kapi tinkture preslice s dvije žlice maslinova ulja i masirajte glavu 10 minuta. Ponavljate postupak četiri puta sedmično.
Primjena i doziranje
Čaj
Kašiku biljke kuhajte pet minuta u 2,5 dcl vode, zatim procijedite i pijte u gutljajima. Pijte 2-4 čaše na dan.
Tinktura
10 g svježe preslice namočite u pravu rakiju ili etilni alkohol.Četrnaest dana ostavite na suncu ili na toplom mjestu. Svaki dan protresite.Nakon 14 dana, procijedite tinkturu. Uzimajte 1-4 ml razrijeđeno u 100 ml vode, tri puta na dan.
Tonik protiv bora
Kuhajte jušnu kašiku suhe preslice u 1,5 dcl vode 10 minuta i procijedite. Tonik koristite navečer prije stavljanja kreme za lice.
Preslica se koristi i u obliku kupki i obloga za mnoge tegobe, čak i zloćudne tumore.Pripravke možete kupiti u apotekama, od travara i u trgovinama zdrave hrane.
Uz uzimanje pripravaka od preslice pijte mnogo tekućine.
Zabranjeno je uzimati preslicu kod upale bubrega.
Berba preslice
Poljska preslica izgledom podsjeća na malu jelku, a naraste do 30 cm u visinu.
Ima staništa na pjeskovitim poljima i livadama, ali valja biti oprezan tijekom berbe, jer postoje njeni otrovni dvojnici. Također je nemojte brati na zagađenim poljima.
U martu i aprilu beru se samo neplodne zelene stabljike tako da se prirežu do zemlje i osuše u hladu. Nakon sušenja mora zadržati zelenu boju.