Najnovije otkriće: Otrov morskih puževa kao lijek za rak?
Toksini u otrovu morskog puža Conus episcopatus mogli bi da pomognu u razvoju novih lijekova protiv raka, otkrili su australijski naučnici. Ovaj morski predator služi se otrovom, jednim od najjačih na svijetu, kako bi paralisao svoj plijen.
Kako se navodi u studiji objavljenoj u Analima američke akademije nauka:
Zahvaljujući novoj metodi analize, zasnovanoj na biohemiji i bioinformatici, istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu uspijeli su da identifikuju šest novih proteina koji sadrže peptide zapanjujućeg dejstva, od kojih se neki već koriste u proizvodnji lijekova
Koautor studije prof Pol Alvud rekao je: "Nadamo se da će ove nedavno otkrivene strukture dovesti do proizvodnje novih lijekova za ublažavanje bolova kao i za liječenje raka i drugih bolesti"
Prije godinu dana, na godišnjoj konferenciji Američkog društva hemičara (ACS), australijski naučnici predstavili su studiju o jednom drugom morskom pužu, Conidae, koji živi u Tihom okeanu i posjeduje proteine čije je anagelzičko dejstvo 100 puta jače od morfina.
“Otrov morskih puževa kompleksni su kokteli nekoliko hemijskih sastojaka, a većina tih toksina je bila dosad zapostavljena”, istakao je Alvul.
U svijetu postoji najmanje 700 poznatih vrsta morskih puževa.