IMATE FIKSNU PROTEZU?! Uz par JEDNOSTAVNIH SAVJETA će vam biti olakšan život s njom! PAZITE na ove namirnice jer mogu izazvati katastrofalne POSLJEDICE!

Zdrav život
IMATE FIKSNU PROTEZU?! Uz par JEDNOSTAVNIH SAVJETA će vam biti olakšan život s njom! PAZITE na ove namirnice jer mogu izazvati katastrofalne POSLJEDICE!
.

Vremenski period nošenja fiksne proteze dosta varira u zavisnosti od individualnog stanja zuba. Fiksna proteza se obično nosi između 12 i 24 meseci, ali taj period može trajati i duže ukoliko je težak slučaj u pitanju.

Prilikom nošenja  mobilne proteze, uštedećete nešto na vremenu jer njen tretman traje nešto kraće. Ona se često nosi u kombinaciji sa fiksnom protezum, konkretno pre ili nakon tretmana fiksnom protezom.

zubi-2

Veoma je važno pridržavati se uputstava stomatologa, jer će u suprotnom tretman trajati dosta duže. Posete ortodontu su od velikog značaja za napredak u tretmanu ispravljanja zuba. Posete se obično zakazuju na 2 do 11 nedelja, u zavisnosti od težine slučaja i od trenutnog dela u kom se proces nalazi.

Usta su inače jako osetljiva na promene u okruženju. U početku, svaki od pacijenata oseti blagu nelagodnost zbog pritiska koji proteza vrši nad zubima. Lekovi poput kafetina ili brufena mogu pomoći u ovom slučaju. Neki delovi proteze mogu dovesti do bola u određenim tačkama (žuljanje bravica), ali vam stomatolog može dati vosak koji se stavlja na bravice koje izazivaju bol, nelagodnost i žuljanje.

zubi-3

Većinu zainteresovanih klijenata zanima hoće li nakon ugradnje proteze biti sposobni da pričaju normalno. Nošenje mobilne proteze može da prouzrukuje poteškoće prilikom izgovaranja određenih slova, dok nošenje fiksne proteze ne otežava izgovor prilikom govora. Stomatolozi preporučuju da osobe koje nose protezu treba da izbegavaju grickanje noktiju ili olovke kako ne bi došlo do njihovog pucanja.

Ukoliko se bavite sportom rekreativno ili trenirate neki od sportova, preporučujemo vam da skinete protezu tokom treninga, ukoliko je mobilna proteza u pitanju. Takođe, ukoliko svirate neki od duvačkih instrumenata, preporuka je da je takođe skinete. Ako nosite fiksnu protezu, sviranje instrumenta neće biti isto kao što bi bilo bez nje, ali navići ćete se tokom vremena, te prisustvo  fiksnog aparata nećete ni primećivati.

zubi-1

Neke namirnice koje se koriste u ishrani mogu oštetiti protezu. Tokom prvih nekoliko dana konzumirajte meku hranu i kaše. Izbegavajte žvake jer se one mogu zalepiti za bravicu proteze. Ukoliko želite da konzumirate jabuke, nikako nemojte gristi čitavu jabuku, već je naseckajte na sitne komadiće. To se može primeniti i na ostalu hranu. Naseckajte je na male komadiće i zatim je konzumirajte. Na taj način izbegavate mogućnost da se proteza ošteti, ali i da vam se velika količina hrane zalepi za zube.

1278611-zubi-pocetna-ls-1

Posvetite dovoljno vremena svojim zubima. Neophodno je da svoje zube i čitavu protezu koja sada čini sastavni deo zuba, održavate čistim. Time izbegavate rizik od upale desni, tamljenje zuba i pojave karijesa. To je veoma važno ukoliko želite da vaši zubi budu i ostanu zdravi nakon ortodontskog tretmana. Usta i zube treba prati nakon svakog obroka, najbolje pola sata ili sat nakon obroka, vodeći računa o svakom pojedinačnom zubu i o desnima.

Novi.ba/Pozitivne/Foto: Profimedia

Ne propustite