Prije 5 godina nestao je MH370 s 239 ljudi: TREBAO JE BITI SASVIM OBIČAN LET
Let MH370 trebao je po svim mjerilima biti savršeno običan. Avion je poletio iz Kuala Lumpura u 00:40 sati po lokalnom vremenu 8. ožujka 2014. s 227 putnika i 12 članova posade prema svom odredištu Pekingu. Nebo je bilo vedro, a mirnu noć remetio je samo povjetarac koji je nosio olakšanje od zagušljivog dana.
Boeing 777, jedan od najsigurnijih komercijalnih aviona, popeo se na visinu od 10.670 metara i letio je sjeveroistočno prema Vijetnamu precizno prateći plan leta. U 1:19 sati, malezijska avio kontrola rekla je kapetanu, 53-godišnjem Ahmadu Zaharie Shahu, iskusnom pilotu s besprijekornom karijerom, da kontaktira vijetnamsku zračnu kontrolu jer je avion uskoro izlazio iz malezijskog zračnog prostora.
"Malaysian 3-7-0, kontaktirajte Ho Ši Min (na frekvenciji) 120,1. Laku noć."
Pet sekundi kasnije pilot je odgovorio, a njegove posljednje riječi, iako uobičajene za tu službenu komunikaciju, nakon nestanka zrakoplova djelovale su kao zastrašujuće pretkazanje.
"Laku noć, Malaysian 3-7-0."
Nekoliko minuta kasnije transponder aviona je isključen što znači da je nemoguće bilo točno pratiti lokaciju aviona na radaru. Na napore vijetnamskih kontrolora leta da kontaktiraju posadu nakon što se aviona nije javio kada je bilo predviđeno, odgovoreno je samo zlokobnom tišinom.
Pokrenuta potraga vrijedna 145 milijuna dolara koja je obuhvatila 120.000 četvornih kilometara. Uključeno je bilo više zemalja, među kojima Kina, Australija i Malezija, zbog početnih procjena da je možda pao u Južno kinesko more. Potraga je kasnije preusmjerena na južni Indijski ocean nakon što su vojni radari pokazali da je avion možda odstupio od planirane rute oštro skrenuvši nad Južnim kineskim morem kako bi odletio natrag preko Malezije, a zatim skrenuo na sjeverozapad prema Andamanskom moru.
Nestanak MH370 smatra se jednom od najvećih zagonetki zrakoplovstva i uspoređuje s neobjašnjivim nestankom Amelie Earhart tijekom leta preko Pacifika 1937.