Dokazano: Ljeto ide, a ovoliko vremena smijete provoditi sunčajući se

Zdrav život
Dokazano: Ljeto ide, a ovoliko vremena smijete provoditi sunčajući se
Iako ljekari stalno upozoravaju o štetnosti izlaganja sunčevim zracima, preplanula koža i taman ten i dalje su za većinu ideal ljepote.

Iako ljekari stalno upozoravaju o štetnosti izlaganja sunčevim zracima, preplanula koža i taman ten i dalje su za većinu ideal ljepote.

Sunce zaista pomaže održavanju normalnog biološkog ritma, otklanja depresiju i popravlja raspoloženje, ali bezgranično izlaganje tijela UV zračenju je štetno po zdravlje, ali i fizički izgled.

Jedini pozitivan efekat sunca na kožu je stvaranje vitamina D. On ima višestruku ulogu, a posljednjih decenija je sve više dokaza o blagotvornom djelovanju vitamina D na mnoge organe i funkcije organizma. Neophodan je za normalno formiranje kostiju i zuba, sprečavanje pojave rahitisa kod djece, nastanka osteoporoze i osteomalacije kod žena u menopauzi i muškaraca u andropauzi, kada kosti postaju krte i lako lomljive.

Mane, a možemo slobodno reći i opasnosti od sunčanja su brojne i uključuju čak veoma ozbiljne posljedice, kao što je rak kože, katarakta i makularna degeneracija oka koje su vrlo često i uzrok sljepila.

U estetskom smislu dolazi do preranog stvaranja bora, pjega i fleka po licu i drugim dijelovima tijela. Sunčanje slabi imunitet i povećava rizik od nastanka infektivnih bolesti. Čak i umjereno izlaganje uništava između 20 do 50 odsto ćelija imunog sistema u koži.

Najbrže se, zapravo, stari u proljeće. U proljeće su ljudi željni sunca i često borave u prirodi. S obzirom na to da su temperature uglavnom prijatne, a rizik od sunčanice i opekotina kože manji, obično se prepuste uživanju i zaborave na štetne efekte zračenja. Sunce, međutim, i tada djeluje na kožu, ali su to UVA zraci koje takođe ne osjećamo, a oni uništavaju vlakna kolagena i elastina, te na taj način stvaraju bore. Na nevidljive UVA zrake odgovorne za starenje kože treba uvijek misliti.

Na osnovu sklonosti ka pojavi opekotina i sposobnosti kože da tamni, izvršena je podjela na šest fototipova kože. Među njima, najosjetljivija je koža prvog i drugog fototipa, koja nikada ne tamni, čak ni u solarijumu, a lako i vrlo brzo gori. Samo nekoliko minuta je dovoljno da se ova neprijatna pojava dogodi. To je koža koja se najčešće viđa kod Skandinavaca, Engleza, Iraca, Rusa. Zato osobe izrazito svjetle puti, treba da zaborave na sunčanje, radi dobijanja lijepe, pigmentisane boje. Svi drugi gore i tamne, zavisno od količine melanina koji imaju u koži. Zavisno od količine ovog pigmenta svrstavaju se u određeni fototip. Što se tiče sunčanja, najbolje prolaze osobe sa vrlo tamnom puti, koja rijeđe gori. Ipak, i oni mogu dobiti opekotine, ali je za tako nešto potrebna mnogo veća doza zračenja, piše B92.

Ne propustite