Kako riješiti problem nesanice?
Stručnjaci se slažu da je za optimalno funkcioniranje poželjno minimalno sedam sati sna. Za zdravlje je neobično važno da ne pretjerujemo ni u jednom smjeru. Kao što nije preporučljivo spavati kraće od pet, nepoželjnim se smatra i spavanje duže od devet sati.
Kvaliteta sna ovisi i o brzini kojom zaspimo. Idealno je ako nam to uspije za manje od pola sata, a poželjno je i da se ne budimo tijekom noći, iako je jedno buđenje prihvatljivo. O kvaliteti sna svjedoči i podatak budimo li se na zvuk budilice ili sat prije.
Onima koji rade noću savjetuje se da svaki dan odlaze spavati u isto doba. Čak i u tom slučaju možemo se okoristiti obnavljajućim blagodatima sna. Organizmu se najteže prilagoditi na promjenjivo radno vrijeme osoba koje naizmjence rade nekoliko puta tijekom tjedna danju i noću.
Za bolji san:
- Potpuno zamračite spavaću sobu.
- Nemojte konzumirati kofein nakon 14 sati.
- Temperatura u spavaćoj sobi ne bi smjela biti viša od 19°C. Tijelo se treba lagano rashladiti kako bi lakše utonulo u san.
- Isključite sve monitore (na televizoru, kompjutoru, mobitelu, tabletu…) jedan sat prije odlaska na spavanje. Oni emitiraju plavu svjetlost donekle sličnu danjem svjetlu, čime usporavaju proizvodnju melatonina, hormona sna.
- Parfumirajte spavaću sobu koktelom umirujućih esencijalnih ulja, s naglaskom na lavandi, ili ih nanesite na posteljinu 15-ak minuta prije odlaska na spavanje.
- Uz pomoć biljne tablete za spavanje smanjit ćete psihofizičku napetost zbog čega ćete lakše zaspati i poboljšati kvalitetu sna.
- Popijte svoj opuštajući čaj za „laku noć“ na bazi lipe, kamilice, matičnjaka, valerijane ili verbene u koji možete dodati malo cimeta.
- Svaki put liježite i budite se u isto doba, čak i vikendom. Imate samo jedan biološki sat, koji ne čini razliku između vašeg radnog i neradnog dana. Cilj je da sinkronizirate svoj dnevni i noćni ritam. Vikend-promjene u tjednoj svakodnevici između vašeg lijeganja i buđenja mogu „zbuniti“ vaš metabolizam koliko i jet-lag. Zato izbjegavajte izležavanje tijekom vikenda.
- Ritam spavanja i buđenja najlakše ćete uskladiti ako legnete osam sati prije nego što se trebate probuditi. Ovisno o tome treba li vam ujutro manje od 15 minuta ili više od pola sata da se probudite, tome prilagodite „satnicu“ sljedećeg odlaska na počinak. Ako ste i sljedeće jutro još uvijek umorni, otiđite na počinak sat ranije.
Izvor: Elle.hr