ČAJ OD OVE BILJKE VAM MOŽE POMOĆI KOD SVIH BOLOVA! EVO KAKO DA GA SPREMITE
Istraživanja potvrđuju da čuvarkuća u sebi sadrži tanin, biljnu sluz, vredne kiseline, flavonoide i ugljene hidrate. Ovu višegodišnju biljku krase mesnati debeli listovi puni vode. Možemo reći da raste svuda, a u našim krajevima služi kao ukrasna i kao ljekovita biljka.
Iako vam je ova biljka vjerovatno najpoznatija kao lijek za uhobolju i zubobolju, ona ima i druge namjene! Latinsko ime joj je Sempervivum, koji dolazi od latinske riječi semper, što znači uvijek i vivus, što znači živ, a svjedoči o svojoj neuništivosti u najrazličitijim uslovima života.
Sastav biljke i njena namjena.
Istraživanja potvrđuju da čuvarkuća u sebi sadrži tanin, biljnu sluz, vrijedne kiseline, flavonoide i ugljene hidrate. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Ova biljka je stari narodni lek za uhobolju, oštećenja bubnjića i gubitak sluha. Njen sok se koristi kako bi otopio višak smole u uhu, a nakon korišćenja se primjećuje i smanjenje bola. Istraživanja pokazuju da polisaharid iz soka čuvarkuće deluje na imunološki sustav i prevenciju kancerogenih oboljenja. Primjenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.
Čaj od čuvarkuće
Ako imate bolne menstruacije, grčeve, proljeve i čireve, čaj od čuvarkuće odlična je pomoć kod navedenih tegoba. Pripremite ga tako da 10 g svježe ili 12 g osušene čuvarkuće kuhate 15 minuta u 250 ml vode bez šećera. Procedite i pustite da se ohladi. Čaj se pije ujutro na prazan želudac, a nakon toga svaki sat po jedna kašika
čaja.