Gay brak: Priča o ljubavi Srbina i Hrvata će vas ostaviti bez daha

Čudne priče
Gay brak: Priča o ljubavi Srbina i Hrvata će vas ostaviti bez daha
Ivan (29) iz Beograda zaljubio se u svog partnera (41) iz Zagreba prije tri godine. Vjenčali su se u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.

Ivan (29) iz Beograda zaljubio se u svog partnera (41) iz Zagreba prije tri godine. Vjenčali su se u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.

Ivan se zaljubio u partnera prije tri godine. Upoznali su se na internetu. Dugo su se dopisivali, a onda su odlučili da se upoznaju.

– Prvi put sam otišao u Zagreb 2012. Tu sam upoznao budućeg partnera. Sve je bilo sjajno i opet sam došao u Hrvatsku na godišnji odmor. Tad smo se dogovorili da bismo mogli zajedno da živimo – kazao je Ivan, za hrvatski portal “24sata.hr”.

Iako su se odlučili na zajednički život, to nisu mogli da ostvare jer niti u Hrvatskoj niti u Srbiji nije bilo zakona koji bi im to omogućio. Kao strani državljanin, u Hrvatskoj je imao pravo samo na 90 dana turističkog boravka tokom šest mjeseci, što je bio problem. Zakon se stalno očekivao, ali njegovo stupanje na snagu stalno se odlagalo.

– Sve smo pokušali da bih ja mogao da boravim i eventualno radim u Hrvatskoj, ali svi pokušaji su bili neuspješni. Događalo se da sam u Zagrebu i čekam, zakon kasni, a dani mi se broje. Ipak smo znali da će vlast u Hrvatskoj donijeti Zakon o životnom partnerstvu osoba istog pola i odlučili smo da čekamo – kazao je Ivan.

I dočekali su. Budući da su bili prvi par koji se odlučio na sklapanje partnerstva, izazvali su veliko zanimanje medija. Odlučili su da vjenčanje protekne u tajnosti. U tome su im pomogle i dvije matičarke, od kojih je jedna glumila mladu.

- Sve je zanimao prvi gej par, svi su željeli da vide ko će se prvi registrovati. Matičarke su nam pomogle da vjenčanje održimo u tajnosti. Jedna matičarka i ja smo jednim automobilom išli u skupštinu, a ispred nas je vozio drugi auto u kojem je bila druga matičarka sa buketom cvijeća u rukama, koja je glumila mladu, za svaki slučaj ako mediji budu tamo da pomisle da je u toku sklapanje heteroseksualnog braka – kaže Ivan.

Dodaje da su u dvorište ušli na zadnji ulaz, a auto koji se prije vozio ispred, premjestio se iza njih i blokirao je ulaz kako ih niko ne bi fotografisao. Na prvo gej vjenčanje došao je i hrvatski ministar Arsen Bauk, i to na ličnu inicijativu. U ime Vlade im je poklonio dvije kravate.

– Prvo sklapanje životnog partnerstva ima simbolično značenje baš kao što simbolično značenje ima i naš dar. To je velik korak napred – rekao je Bauk.

Ivanovi prijatelji znaju za njegov “brak”, ali njegova porodica nije bila na sinovljevom vjenčanju jer ne prihvataju njegovu homoseksualnost. Od njega su čak i tražili da krije svoju seksualnu orijentaciju.

Ivan je takođe bio skeptičan u vezi sa sklapanjem “braka” jer se u Hrvatskoj održavao referendum o ustavnoj definiciji braka na kojem je 65,87 odsto birača odlučilo da se u hrvatski Ustav unese odluka da je brak životna zajednica žene i muškarca. Ipak, Vlada RH je prihvatila Zakon o životnom partnerstvu osoba istog pola.

– Bio sam skeptičan tokom godina jer je sve bilo na klimavim nogama. U Hrvatskoj je bio i referendum. Ipak postojao je i strah da možda ja i moj partner nećemo moći da održimo vezu na daljinu i da ostanemo zajedno, ali se sve na kraju dobro završilo – kaže Ivan.

Ivan, koji je diplomirao geografiju u Srbiji u Zagrebu je nastavio neformalno školovanje u Centru za mirovne studije. Kaže da Zagreb voli jer je lijep i miran grad, drugačiji od Beograda.

– Prvih mjeseci kad sam došao mislio sam da mi na čelu piše da sam Srbin pa sam se plašio da progovorim – kazao je Ivan.

Ipak, sve ovo vrijeme u Zagrebu nije doživeo nijedan incident vezan za njegovo porijeklo ili seksualnu orijentaciju.

– Hrvatska je za Srbiju Zapad, ovde je sve puno normalnije. Život nije loš – kaže.

Dodaje da se s partnerom ne drži za ruke dok hodaju ulicom jer to nikad nisu radili. Također, sve poslove koje inače heteroseksualni parovi rade Ivan i njegov partner rade zajedno, bez ikakvih podjela na muške ili ženske poslove.

Kad su sklopili životno partnerstvo, Ivan više nije imao problema sa boravkom u Hrvatskoj.

– Procedura je vrlo jednostavna jer su svi dokumenti jednaki kao i kod heteroparova. Sve je riješeno u roku od dvije sedmice i dobio sam privremeni boravak na pet godina. Također, dobio sam ličnu kartu kao za stranca kao član porodice hrvatskog državljanina. Uz to dobio sam i radnu dozvolu – kaže Ivan.

Poručio je i homoseksualnim parovima koji razmišljaju o tome da sklope životno partnerstvo, da to učine.

Ne propustite