Očekuje nas danas i do 38 stepeni: Vrućinu dočekajte spremni uz ove PROVJERENE SAVJETE!
Republički hidrometeorološki zavod je za danas najavio temperaturu i do 38 stepeni. Broj je visok i naš organizam može da odreaguje veoma burno na ovakvu temperaturu. Zato je važno da znate kako da predupredite negativna dejstva tropskih vrućina.
"Najčešće se organizam dobro prilagođava ljetnjim vrućinama, ali ponekad mogu nastatii vrlo neprijatne i po život opasne komplikacije, posebno kada je riječ o srcu. Toplota kao i povećana vlažnost podjednako nepovoljno djeluju na rad srca, budući da kod zdravih osoba u takvim klimatskim uslovima srce mora da radi dvostruko, a nekad i trostruko većom snagom. Naročito ispašta srce gojaznih, jer svaki kilogram masnog tkiva ima 800 metara krvnih sudova te srce mora da radi višestruko većom snagom. Loša krvna slika i različiti oblici anemija kod ovih pacijenata jesu razlog zbog čega srce teže podnosi vrućine i toplotu, manje se u takvim uslovima snabdeva kiseonikom", kaže dr Ognjen Gudelj, kardiolog.
Kada vrućina ne prija organizmu, on reaguje na sljedeći način:
"Upozoravajući simptomi da srce teško podnosi vrućine su otežano disanje, bol u grudima, konfuznost, slabost, vrtoglavica", objašnjava ljekar.
Da bi se predupredile neprijatne pojave, nekoliko korisnih savjeta mogu da budu od velike pomoći.
"Ishrana u ovom period treba da da bude bogata voćem i povrćem kako bi se odnos mineral i vitamina u organizmu izbalansirao, na prirodan i pravilan način, ovo posebno važi za regulisanje nivoa kalijuma u organizmu. Važno je uzimati dosta tečnosti jer bolesnici sa suženjima na krvnim sudovima srca koji boluju od angine pektoris ili su nedavno doživjeli infarkta, kao i osobe sa srčanim poput aortne stenoze mogu da u slučaju dehidratacije i naglog pada pritiska osjete bol u grudima, koji znači pogoršanje angine pektoris, mogu da dožive infarkt ili da izgube svjest. Međutim, nije preporučljivo da se uzima mnogo hladna voda, već ona blago rashlađena, u manjim, a češćim pravilnim razmacima".
Bitne su i preporuke koje se odnose na to šta nikako ne treba raditi kada je temperatura u visokom plusu.
"Treba izbjegavati fizički napor na suncu, obilne obroke i veće količine alkohola. Posebno ne treba miješati ove tri stvari istovremeno jer ako ovo pravilo ne slijedimo, može doći do do većeg pada krvnog pritiska koji zatim povećava rizik za infarkt ili šlog, za gubitak svijesti kod bolesnika sa srčanim manama. Posebnu veliku grešku srčani bolesnici čine kada za vrijeme toplih dana konzumiraju obilnije obroke i alkoholna pića. Gubitak tečnosti i minerala, toplota i nepravilan rad srca mogu da izazovu i poremećaj ravnoteže elektrolita i kalijuma čime se i na taj način povećava rizik od infarkta u toplim danima", objašnjava karidolog.
Visoke temperature rijetko kome prijaju, ali najviše smetaju sljedećoj grupi ljudi.
"Vrućine posebno teško podnose hronični srčani bolesnici, kojima visoke temperature pogoršavaju simptome osnovnih bolesti. Najteže je osobama koje pate od kardiovaskularnih bolesti, angine pektoris, visokog krvnog pritiska, bubrežnim bolesnicima i pacijentima koji su preležali infarkt miokarda. Takođe, visoke temperature će pogoditi pre svega dijabetičare, gojazne osobe kao i fizički neaktivnije i osobe koje su izloženije fizičkom stresu", dodaje ljekar.
Ističe da za srčane bolesnike prelazak iz tople u hladnu sredinu, i obrnuto, ne smije da bude nagao.
"Temperaturna razlika u stanu i napolju ne sme da bude velika, ne veća od osam stepeni".
Važno je napomenuti, kako nkaže ljekar, da toplota širi krvne sudove i spušta pritisak, pa pacijentima koji se liječe od hipertenzije u ljetnjim mjesecima obično su potrebne manje doze ntihipertenzivnih lijekova. Svakako pacijenti ne bi trebalo sami da koriguju terapiju već da konsultuju svog kardiologa.