Mlijeko, sol i tvrda voda štete bubrezima

Zdrav život
Mlijeko, sol i tvrda voda štete bubrezima
Bubrežne bolesti su često nijeme, sve do poodmaklog stadija - tada se pojavljuju povišenipritisak, oticanje nogu, češće mokrenje, umor, bljedilo i manjak apetita.

Bez bubrega, nije moguće održanje života. Ti važni organi građeni su od spleta krvnih žila kojima se doprema krv, koja se potom filtrira u bubrežnim tjelešcima - glomerulima. Filtrirana se tekućina obrađuje u složenom sistemu bubrežnih kanalića, čime se iz organizma urinom uklanjaju štetne tvari, a u krvotok se vraćaju one koje su organizmu potrebne. 

Tako bubrezi služe u upravljanju količinom vode u organizmu, elektrolitskom sastavu i kiselošću tjelesnih tekućina, odnosno organizma. Preko nadzora nad količinom elektrolita (osobito natrija) i tjelesne vode te regulacijom napetosti krvnih žila bubrezi služe kao ključni organ za regulaciju arterijskog pritiska. Osim spomenutih funkcija bubrezi služe i u nadzoru nad metabolizmom vitamina D koji je važan za pravilno održavanje građe kostiju, a pomoću hormona eritropoetina, koji se stvara u bubrezima, nadziru i proizvodnju crvenih krvnih stanica, eritrocita.

Među najvećim neprijateljima zdravlja bubrega su povišeni krvni pritisak i šećerna bolest koji na njima mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja.

Nastanak i nivo arterijske hipertenzije, šećerne bolesti i ateroskleroze povezani su s nedovoljnom tjelesnom aktivnošću i nezdravim prehrambenim navikama. Na vrhu popisa nezdravih prehrambenih navika su prekomjeran unos soli te kalorija, osobito onih koje dolaze iz ugljikohidrata i masnoća životinjskog porijekla. S druge strane, redovna tjelesna aktivnost te prehrana bogata voćem, povrćem i ribom djeluje zaštitno.

Kako sačuvati zdravlje bubrega:
- Redovno vježbajte
- Budite umjereni sa lijekovima protiv bolova i nesteroidnim protuupalnim lijekovima
- Kontrolišite tjelesnu težinu
- Jedanput na godinu obavite sistematski pregled
- Jedite zdravo, smanjite unos soli, pijte tekućine
- Upoznajte porodičnu historiju bolesti kako biste otkrili jeste li pod povećanim rizikom
- Držite pod kontrolom krvni pritisak i holesterol
- Budite umjereni s alkoholom i cigaretama jer pušenje smanjuje dotok krvi prema bubrezima

Ne propustite