Važnost dojenja

Mame i bebe
Važnost dojenja
Bebi od njena rođenja pa sve do navršenih šest mjeseci života nije potrebna nikakva druga hrana niti piće osim majčina mlijeka. Voda, čajevi i nadomjesci mogu joj štetiti jer u trenutku zasite, pa beba može odbiti majčino mlijeko.

Bebi od njena rođenja pa sve do navršenih šest mjeseci života nije potrebna nikakva druga hrana niti piće osim majčina mlijeka. Voda, čajevi i nadomjesci mogu joj štetiti jer u trenutku zasite, pa beba može odbiti majčino mlijeko. Dokazana je činjenica kako se majčino mlijeko idealno prilagođava bebinim potrebama i omogućuje joj optimalan rast i razvoj. Mlijeko se u dojkama stvara prema sistemu ponude i potražnje.

Drugim riječima, dojke stvaraju onoliko mlijeka koliko beba traži. Mlijeko se najbrže stvara kad beba "isprazni" majčine dojke. Čestim pražnjenjem dojke osigurava se stvaranje dovoljne količine novog mlijeka. Odgađanjem hranjena dojenjem NE stvara se veća količinu mlijeka jer se dojke "stignu" napuniti. Naprotiv, ovom taktikom već će se za dan ili dva količina mlijeka početi smanjivati.

Dok beba siše, hormon prolaktin izaziva stvaranje mlijeka u mliječnim žlijezdama dojki, a hormon oksitocin istiskuje mlijeko u kanaliće kako bi došlo do bradavice. Ovo istiskivanje naziva se "refleks otpuštanja mlijeka" i ključan je za uspješno dojenje. Taj refleks možete osjetiti kao probadanje, peckanje u dojkama i to nekoliko minuta nakon što beba počne sa sisanjem. Ovaj refleks se prvih dana najvjerojatnije neće osjetiti. No možete uočiti da je do otpuštanja mlijeka došlo po tome što se ritam bebina gutanja mijenja, gutljaji postaju dulji i ritmičniji ili vam iz druge dojke curi mlijeko.

Majčino je mlijeko lako probavljivo, stoga bebe često jedu. To je normalno i dapače zdravo! Bebu treba hraniti na zahtjev. Čim primijetite da želi sisati, ponudite joj dojku!  Znakove da beba želi jesti brzo ćete naučiti prepoznati; beba je budna, nemirna, okreće glavicu kao da nešto traži, gladno gura ručice u usta, proizvodi zvuk kao da siše. 
Ako primijetite takve znakove, ponudite svojoj bebi dojku i nećete pogriješiti.

Nemojte čekati da beba zaplače jer je bebin plač posljednji znak gladi, tada će biti teže bebu namjestiti na dojku i oboje ćete postati nervozniji. Ne gledajte na sat. Ne postoje propisani razmaci ni propisano trajanje između dojenja. Beba na vašoj dojci osim hrane traži i vaš miris, toplinu i blizinu. Dopustite bebi da ostane na jednoj dojci dok je sama ne ispusti. Ako je bebin položaj na dojci ispravan, bradavica se neće oštetiti dugim sisanjem, a kod sljedećeg dojenja možete ponuditi drugu dojku.

 

Ne propustite