4 pravila u roditeljstvu kojih se ne treba držati

Mame i bebe
4 pravila u roditeljstvu kojih se ne treba držati
Roditelji za svoju djecu žele samo najbolje, ali ponekad se jednostavno možete izgubiti u gomili savjeta koje dobivate sa svih strana. Zato je najbolje poslušati svoje dijete i vidjeti koje su njegove potrebe.

Roditelji za svoju djecu žele samo najbolje, ali ponekad se jednostavno možete izgubiti u gomili savjeta koje dobivate sa svih strana. Zato je najbolje poslušati svoje dijete i vidjeti koje su njegove potrebe
"Napravi ovako!" ili "Nemoj onako!", česta su upozorenja koja svakodnevno dobivate sa svih strana. Ponekad vam se čini da ništa ne radite kako treba, te da je teško učiniti nešto što vam nalaže majčinski instinkt ili zdrav razum. Ali, kao što je slučaj i u nekim drugim područjima života, neka od njih skrojena su baš zato da ih se ne biste pridržavali. Evo četiri uobičajena savjeta kojih se ne trebate pridržavati:

1. Strogo se pridržavati satnice

Nakon poroda, kada ne znate gdje vam je glava, nije loše uspostaviti harmoničan ritam dnevnih obveza, po sistemu "sve se odvija po točno određenoj satnici". Ovo ćete pročitati na mnogim mjestima, ali svi mi znamo da je to u početku skoro nemoguće izvesti. U prvih dva-tri mjeseca mnogo je pametnije držati se fleksibilnog plana jer ćete inače stvoriti veliki pritisak i sebi i ukućanima. A to će se, naravno, preslikati i na bebino ponašanje.

Osnovna mana striktnog režima dnevnih obveza jest to što se temelji na pretpostavci da su sve bebe iste, a to, naravno, nije istina. U slučaju da se vaša beba ne uklapa u brižljivo osmišljen plan dnevnih aktivnosti, pomislit da je to vaša greška - što, također, nije istina.

Savjet: Umjesto da provodite plan koji vam je netko (iskusniji) predložio, ili koji ste pročitali u knjigama, oslonite se na prirodni ritam vaše bebe, koji vam ona pokazuje na različite načine. Ako budete pažljivo pratili njeno ponašanje, brzo ćete otkriti znakove umora, gladi ili nervoze - i prema tome ćete prilagoditi dnevne aktivnosti.

2. Sve mora biti sterilizirano

Svi znaju da je održavanje higijene važno, naročito u prvih šest mjeseci bebina života, kada joj je imunitet još uvijek nedovoljno razvijen. Čistoća je još važnija ako hranite bebu pomoću flašice, jer se bakterije u nehigijenski pripremljenom umjetnom mlijeku vrlo brzo razmnožavaju uzrokujući brojne trbušne tegobe.
Međutim, opsesivno steriliziranje svega što se nalazi u kući nije rješenje. Ali, temeljito pranje ruku i bebinog pribora jeste. Stručnjaci s pravom naglašavaju značaj čestog pranja ruku. Sterilizator nije zamjena za pravilnu higijenu ruku. Štoviše, njegova primjena može vam pružiti lažan osjećaj sigurnosti.

Savjet: Ako hranite bebu na bočicu, pranje u perilici za suđe sasvim je sigurno. Da biste bili potpuno sigurni u zdravstvenu ispravnost, programirajte mašinu na pranje vrelom vodom i potom na ispiranje.

3. Tjerati dijete da pojede sve iz tanjura

Nema roditelja koji se nije uznemirio jer je njegov mališan ostavio pola obroka u tanjuru. Ipak, stručnjaci tvrde da ne treba po svaku cijenu prisiljavati dijete da jede ako ne može. Mala djeca imaju mnogo jednostavniji odnos prema hrani nego odrasli. Ona jedu kada su gladna i prestaju kada osjete da su sita. Ako ih budete prisiljavali da jedu više nego što žele, narušit ćete prirodan odnos prema hrani i stvoriti naviku prejedanja. A to vodi u pretilost.
Savjet: Servirajte djetetu male porcije hrane. Inače, veličina porcije za dvogodišnjaka daleko je manja nego što većina roditelja misli: slijedite formulu "koliko godinica, toliko šačica". U prijevodu, obrok za dijete uzrasta od godinu dana onoliki je koliko stane u njegovu šaku.

4. Uključiti dijete u što više aktivnosti

Tečaj plivanja, gimnastika za najmlađe, glazbene grupe... Svi roditelji žele da se njihovi mališani pravilno razvijaju, socijaliziraju i mentalno stimuliraju. Ipak, nema potrebe da preopteretite sebe i dijete i da jurite s jednog mjesta na drugo svakog dana. Većina ovih aktivnosti je korisna, i prilika su da se družite s drugim roditeljima, ali one nikako nisu jedini način na koji možete stimulirati razvoj svog djeteta. Objektivno, igranje s loncima koje je izvuklo iz vašeg kuhinjskog ormarića može biti stimulativno za mozak djeteta.
Savjet: Pustite dijete da samo nađe zabavu za sebe. Ono ne treba baš uvijek ovisiti o vama da bi pronašlo nešto zanimljivo za istraživanje ili igru.

Ne propustite