Malim i srednjim preduzećima 3 miliona eura bespovratnih sredstava

Bosna i Hercegovina
Malim i srednjim preduzećima 3 miliona eura bespovratnih sredstava
Na press konferenciji koja je organizovana zbog upoznavanja javnosti sa Programom za lokalnu samoupravu i ekonomski razvoj EU ProLocal, putem kojeg se dodjeljuju bespovratna sredstava malim i srednjim preduzećima, medijima su se obratili g. Melvin Asin, šef Kooperacije, Delegacije EU u BiH, gđa. Karin Horhan menadžerica programa EU ProLocal i g. Gligor Stojkov ekspert za grant i inovacije, EU ProLocal.

"U okviru projekta EU ProLocal malim i srednjim preduzećima u našoj zemlji biće dodijeljena bespovratna sredstava. Kako tvrdi šef Kooperacije Delegacije EU u BiH Melvih Asin ovaj program samo je  nasatavak aktivnosti pružanja ekonomske i socijalne podrške firmama koje su pogođene polavama. Naglasio je da će ova sredstva pružiti pomoć da prebrode prepreke, kupe potrebne materijale i sačuvaju radna mjesta.

Asin je izrazio nadanje da će ovaj projekat zajedno sa drugim projektima kojima su dodjeljeni 19 miliona eura sredstava iz EU imati veliki učinak u BiH, te da će dovesti do stimuliranja ekonomskog rasta. ''Drago mi je što imam priliku pridružiti se kolegama iz GIZ-a povodom objavljivanja prvog javnog poziva. ProLocal predstavlja nastavak naših aktivnosti da bismo pružili ekonomsku i socijalnu podršku onim područijima koja su pogođena poplavama. Prethodno smo pružili podršku poslovnim subjektima da prebrode neposredne posljedice poplava. Pomogli smo im da nabave novu opremu, obnove proizvodne pogone i nabave materijale. Kao rezultat toga dogodio se oporavak kompanija i sačuvanje radnih mjesta. Ovaj projekat predstavlja sljedeći korak u kreiranju konkuretnosti, stimuliranju rasta te kreiranja novih radnih mjesta. Zajedno sa GIZ-om i drugim njihovim partnerima koji zajedno provode tri projekta za koja su dodjeljenja 19 miliona eura sredstava iz EU, nadamo se da će ti projekti u sljedeće tri godine imati veliki učinak i stimulirati rast. U sklopu ovog javnog poziva preduzeća imaju priliku prijaviti se i dobiti neke vidove strukturalne podrške koja će im poslužiti za nabavku opreme, proizvodnju boljih proizovoda i obučavanje svojih radnika. Nadamo se da će ovo dovesti do unapređenja sektora malih i srednjih preduzeća, te da će doći do unapređenja njihove radne snage i unapređenja konkuretnosti'' - zaključuje Asin. 

Kako tvrdi Karin Horhan menadžerica programa EU ProLocal ovo je prvi javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava u iznosu od 3 miliona eura u sklopu programa EU ProLocal. Karin je naglasila da je ProLocal zajednički projekat EU i njemačke Vlade, a da je njegova ukupna vrijednost 13 miliona eura. Ovaj program kako je naglasila Horhan ima za cilj da doprinese većoj konkuretosti i povećanju proizvodnje u drvno- prerađivačkom, metalo-prerađivačkom, agrobiznisu i turizamu u dvadeset odabranih općina.

Također, program je  usmjeren na konkretne prepreke za dalji razvoj ovih općina, i očekuje se da će imati učinak na  posao oko 1500 malih farmera i 900 kompanija.''Ovo je prvi javni poziv za dodjelu nepovratnih sredstava u visini od 3 miliona eura u sklopu programa ProLocal. Ovu su prva 3 miliona od ukupna 4 miliona eura koja su namjenjena za pružanje direktne finanfijske podrške u sklopu našeg programa. Prolocal je zajednički program EU i njemačke Vlade, a ukupna vrijednost mu je 13 miliona eura, od čega EU finansira 9 miliona."

Inače, ovaj program provodi Deutsche Gesellschaft fur International GmbH. Cilj programa jeste da ojača konkuretnost malih i srednjih preduzeća u odabranim općinama u BiH. Ovaj cilj odražava potrebu bh. kompanija da bolje ispune zahtjeve tržišta.

"Na konkuretnost preduzeća, naročito malih i srednjih utiče poslovno okruženje, a u slučaju kompanija to su općine u kojima djeluju. Zbog ovoga također radimo na tome da pomognemo općinama da bolje odgovaraju na potrebe privatnog sektora. U ovome smo vođeni zakonom EU o malim preduzećima koji pruža okvir za provođenje politika malih i srednjih preduzeća koje doprinose stvaranju pogodnog poslovnog okruženja. Stvaranjem pogodnog poslovnog okruženja općine će biti u stanju da privuku nova ulaganja. Pomažemo stvaranju poslovnih mreža između privatnog i javnog sektora jer samo ako oni surađuju na taj način mogu biti uspješni. Ovaj program se fokusira direktno na srednja i mala preduzeća iz četiri sektora, a to su drvno-prerađivački, metalo-prerađivački, agrobiznis i turizam u dvadeset odabranih općina. Program je usmjeren na konkretne prepreke za dalji razvoj ovih općina, i očekuje se da će imati učinak na posao oko 1500 malih farmera i 900 kompanija'' - navodi Karin Horhan menadžerica programa EU ProLocal.

Za ova sredstva mogu aplicirati mala i srednja preduzeća iz drvno-prerađivačkog, metalo-prerađivačkog sektora, agrobiznisa i turizama kao i partnerstva koje čine subjetki iz privatnog,  javnog i nevladinog sektora. Od 3 miliona eura, 2 miliona će biti dodjeljena pojedinačnim preduzećima, a jedan milion dodjeljuje se parterstvima.

"Pored malih preduzeća i partnerstva, aplicirati mogu općinske razvojne agencije, univerziteti i druge istraživačke institucije, regionalne razvojne agencije kao i nevladine organizacije koje podržavaju razvoj mladih i srednjih preduzeća u navedenim sekotrima. Sve planirane aktivnosti moraju se ostvariti u 20 odabranih općina" -  istakao je Gligor Stojkov ekspert za grant i inovacije EU ProLocal.

"Od 3 miliona eura, 2 miliona eura će se dodjeliti pojedinačnim preduzećima, a jedan milion eura je za partnerstvo. Većina bespovratne pomoći za pojedinačna preduzeća bit će između 15 i 50 hiljada eura, dok je za partnerstvo predviđeno između 25 i 100 hiljada eura. Projektni prijedlozi koje pripreme mala i srednja preduzeća moraju da sadrže inovacije i inovatine pristupe u preduzećima, dok projektni prijedlozi pripremljeni od strane razvojnih partnerstava moraju biti usmjereni na odstranjivanje nedostataka u ciljnim sektorima koji ograničavaju njihov daljni razvoj. Bespovratna sredstva će omogućiti kompanijama da uvedu nove i poboljšaju postojeće proizvode, modernizuju svoju proizvodnju, unaprijede način poslovanja, unaprijede znanje i vještine svojih uposlenika i da razviju svoje brendove ako smatraju da je to važno. Za partnerstva ova sredstva će se koristiti za poslovna umrežavanja koja će omogućiti lakši pristup međunarodnim tržištima'' - kaže Stojkov. 

Više informacija i odgovore na pitanja potencijalni aplikanti mogu dobiti na www.eu-prolocal.ba.  

Ne propustite