TSE stavio "tursku baklavu" kao dio kulturnog nasljeđa
Turski institut za standardizaciju (TSE) odlučio je da "tursku baklavu" zaštiti kao dio svog kulturnog nasljeđa, s ciljem da se standardizuje proizvodnja jedne od najpoznatijih poslastica.
TSE je odredio standard za tursku baklavu koja mora biti zlatno-žute boje, debljine od najmanje 35 milimetara i treba da se topi u ustima.
Prema ovoj odluci, preliv za tursku baklavu ne treba da bude jak i gust, prenosi list "Parizijen".
Kao jedan od razloga standardizacije navodi se da je u posljednje vrijeme uočeno niz nepravilnosti kada je u pitanju proizvodnja baklave, odnosno pokušaj obmane potrošača tako što su u njenoj proizvodnji korišćeni nepropisni sastojci.
Neki proizvođači su umjesto zelenih pistaća koristili sušeni grašak u prahu ili druge biljne proizvode, a maslac zamjenjivali transmastima i njima sličnim sastojcima.
Usvajanjem standarda TSE-a jasno je definisan pravilnik u korišćenju namirnica za pravljenje baklave, kao i načini njenog pripremanja jer se baklava u turskim regijama priprema na različite načine.
Porijeklo baklave je predmet dugogodišnjeg ozbiljnog sporenja između Turske, Grčke i Kipra i većine zemalja Bliskog istoka, gdje se ova poslastica od tanko razvijenog testa složenog u desetak slojeva, između kojih se dodaje smjesa mljevanih oraha i pistaća, pravi pod istim imenom.
U prilog tome da je riječ o turskoj poslastici TSE navodi da riječ baklava vodi porijeklo od reči iz staroturskog jezika - "baklagu" ili "baklagi".