Lijek ili obloge za povišenu temperaturu

Mame i bebe
Lijek ili obloge za povišenu temperaturu
S obzirom na to da je temperatura tijelesna odbrana od virusa i bakterijskih temperatura, neka istraživanjapredlažu da će se tijelo lakše boriti protiv infekcija ukoliko je temperatura blago povišena, do 37,5 celzijevih stepeni

S obzirom na to da je temperatura tijelesna odbrana od virusa i bakterijskih temperatura, neka istraživanjapredlažu da će se tijelo lakše boriti protiv infekcija ukoliko je temperatura blago povišena, do 37,5 celzijevih stepeni. Zbog toga doktori često roditeljima predlažu da ne skidaju djetetu odmah temperaturu pomoću lijekova već da češće kontroliraju temperaturu i nadziru da li se povećava i koliko brzo.

S druge strane, kada dijete ima povišenu temperaturu često je slabijeg apetita i lošijeg raspoloženja, u takvim situacijama je opet vaša procjena ključna. Ukoliko vidite da je dijete bezvoljno, nema razloga da mu ne date lijek za snižavanje temperature i na taj način mu olakšate.

Djeci manjoj od šest mjeseci se isključivo daje paracetamol i to prema kilaži djeteta i visini temperature, prema uputama lječnika, a starijoj djeci se može davati i ibuprofen. Aspirin se nikada ne smije davati maloj djeci i bebama, jer može biti vrlo opasan. Osim lijekova mogu se koristiti i metode naših mama i baka kao što su oblozi od alkohola, jer alkohol kroz pore ulazi u djetetov organizam i može napraviti štetu. Tuširanje u mlakoj vodi je dobro, ali sa postepenim dodavanjem hladne vode i oprezno. Nije dobro dijete zatopljavati kako bi se preznojavalo, jer mala djeca nemaju regulirano znojenje kao odrasli i zbog toga se treba postupiti upravo obrnuto i razgolititi dijete ili obući ga u tanku odjeću.

Kod povišene temperature potrebno je unositi puno tekućine. Ako dijete odbija tekućinu potrebno je davati jednu malu kašičicu svakih nekoliko minuta i na taj će se način spriječiti mogućnost dehidracije.

Ne propustite