Pažnja – beba u pokretu
Puzanje je prva metoda koju vaše dijete koristi da bi se efikasno kretalo. Puzanje počinje tako što beba prvo uči balansirati na koljenima i rukama. Sljedeće što će shvatiti je kako da se pomjera naprijed i nazad, a istovremeno će se zatezati mišići koji će bebi ubrzo omogućiti da hoda.
Većina beba nauči puzati između šest i 10 mjeseci. Negdje u ovom periodu može se desiti da beba pokušava pronaći i druge načine kretanja pa neka vas ne iznenadi ako vidite kako se pokušava odgurnuti rukicama dok sjedi, kako pokušava kliziti dok leži na stomaku ili kako se jednostavno kotrlja po sobi.
Ne brinite za stil, za sad je on slobodan, i predstavlja samo bebine pokušaje da se pokrene i bez obzira koji način odabere, bitno je samo da dijete polako postaje mobilno.
Dešava se međutim da neke bebe potpuno preskoče puzanje, i vrlo se brzo počnu ispravljati na nogama, teturati i hodati. S druge strane, neke bebe u čitav proces ulaze kasnije. Ukoliko vaše dijete koristi ruke i noge na obje strane podjednako, učeći ih koordinirati, nemate o čemu brinuti.
Beba će početi puzati ubrzo nakon što joj pođe za rukom da sjedi bez oslonca. Nakon ovoga, u nekom momentu će podići glavu i početi razgledati okolinu, a noge, ruke i leđni mišići postaju dovoljno jaki da spriječe pad kada se podigne na ruke i koljena.
Tokom nekoliko mjeseci, vaša beba će brzo učiti pokrenuti se iz položaja na rukama i koljenima i kretati se naprijed i nazad dok joj mišići sve više jačaju. Oko devetog ili desetog mjeseca dijete će shvatiti da odgurivanje koljenima čini dovoljno stabilnim. Ovo će mu pomoći da shvati kako se iz položaja za puzanje vrati unazad u sjedeći položaj.
Beba će vremenom savladati i tehniku puzanja koja podrazumijeva pomjeranje jedne ruke i suprotne noge u isto vrijeme kada se pomjera. Ovo je efikasniji način kretanja nego istovremeno pomjeranje iste ruke i iste noge. Poslije ovoga sve je u vježbi i dok dijete ne prohoda, puzanje će postajati sve efikasnije.