Pravila vaspitanja: Poštenje, radna etika, ljubav
Autorka knjige o paradoksu modernih roditelja Dženifer Senior sprovela je istraživanje u kom tvrdi da su roditelji sve više u strahu jer ne znaju na koji način da odgoje djecu. Svima savjetuje da ih uče poštenju, radnoj etici i da ih vole.
“Kada su djeca prestala da rade, ekonomska računica roditeljstva se promjenila. Djeca su postala, riječima jednog brilijantnog makar potpuno surovog sociologa, “ekonomski bezvrijedna, ali emocionalno neprocjenjiva”, kaže Džemofer Senior, autorka knjige “Paradoks modernih roditelja”. Tri godine je proučavala svojevrsnu krizu kroz koju prolaze oni koji u braku dobiju djecu. Zaključila je da roditelji doživljavaju više stresa nego oni koji to nisu. Ujedno je njihovo zadovoljstvo u braku niže.
“Do nedavno, djeca su radila, prije svega na farmama, ali i u fabrikama, mlinovima, rudnicima. Bila su imovina”, kaže autorka. Društvo je djecu prestalo da izrabljuje tek početkom 20. vijeka. Priznali su im prava, zabranili da rade i usredsredili se na njihovo obrazovanje. Mantra koju danas ni jedan roditelj ne dovodi u pitanje je “Sve što želim za svoju djecu jeste da budu sretna.” Iako je sreća divan cilj za dijete, ujedno je i teško uhvatljiv.
“Roditelji moraju da shvate da su sreća i samopouzdanje nusproizvod vaspitanja i vremena koje ulažu u njih. Tome ih ne možete naučiti, kao što se može naučiti kako se, na primjer, ore polje”, smatra Senior. Iako se po njenom uvjerenju neki roditelji danas i previše trude da zaštite svoju decu od negativnih uticaja drugih, trebalo bi da se opuste. O tome je izdano i jako mnogo priručnika, a to još više zbunjuje roditelje.
“Ako nemate scenario za vaspitanje, samo pratite najstariji koji postoji – poštenje, radna etika i ljubav. Pustite da se sreća i samopoštovanje pobrinu sami za sebe”, zaključuje Senior.