Rh faktor u trudnoći!

Mame i bebe
Rh faktor u trudnoći!
Krvna grupa i Rh faktor igraju važnu ulogu u trudnoći. Da li ste “minus” ili “plus” važno je za zdravlje vaše bebe i zato je bitno da to utvrdite odmah na početku trudnoće.


Krvna grupa i Rh faktor igraju važnu ulogu u trudnoći. Da li ste “minus” ili “plus” važno je za zdravlje vaše bebe i zato je bitno da to utvrdite odmah na početku trudnoće.

Postoje četiri osnovne krvne grupe A, B, AB i O. Većina ljudi ima Rh pozitivan faktor, čak 85%. Problem može da bude ako žena ima negativan Rh faktor, a budući otac djeteta pozitivan. Beba koja raste u “Rh negativnoj majci” može da naslijedi pozitivnu krvnu grupu od oca. Moglo bi da dođe do Rh nekomaptibilnosti. Problem može, znači, nastati jedino ako majka ima negativan, a otac pozitivan Rh faktor. Može se desiti da dođe do kontakta majčine i bebine krvi tokom trudnoće, što je vrlo rijetko. Ali, ako se dogodi majčina krv registruje dijelove djetetove krvi kao strana tijela i počinje da stvara antitijela. A ako ona nastanu u trudnoći mogu da uđu u djetetov krvotok i počnu da uništavaju njegova crvena krvna zrnca, izazovu anemiju i druge probleme.
Međutim, trudnice gotovo da ne treba da brinu. Važno je da vaš ginekolog zna za vašu krvnu grupu. Taj se problem danas uspješno kontroliše. Prva trudnoća gotovo da uopšte nije rizična.

Porođaj i majka

Veći problem može da predstavlja druga trudnoća. Do kontakta sa djetetovom krvi može doći tokom porođaja i tada nema opasnosti za majku i bebu, ali trudnica poslije porođaja mora da prođe određen tretman. Naime, majčin organizam, ako je došlo do kontakta krvi može da stvori antitijela, koja mogu biti potencijalno opasna u sljedećoj trudnoći, ako ne bude Rh kompatibilnosti.

Praksa je da svaka Rh-negativna majka koja je rodila Rh-pozitivno dijete u roku od 72 časa nakon porođaja primi injekciju Anti-D imunoglobulina. Ona sprečava stvaranje antitijela u krvotoku majke. Ta injekcija se daje i Rh negativnim majkama koje su imale pobačaj, neko krvarenje u trudnoći, vanmateričnu trudnoću i slično.
Ako je majka ipak razvila antitijela u drugoj trudnoći onda se to mora pomno paziti, da taj nivo nije previsok. Međutim i u tim slučajevima postoje efektna rješenja da se rizik minimalizuje.

izvor: devetmeseci.net



 

 

Ne propustite